Procesory

Procesory AMD będą produkowane w fabryce Intela? Jest jeden warunek

przeczytasz w 1 min.

Nowe procesory AMD będą powstawać w fabrykach Intela? Jest taka możliwość! Szef Intela wyraził zainteresowanie współpracą, ale konieczna będzie też decyzja drugiej strony.

Intel i AMD to najwięksi producenci i zarazem najwięksi konkurenci na rynku procesorów dla komputerów – to właśnie ich jednostki spotkamy w nowych zestawach dla graczy, zależnie czy w rankingach obecnie wydajności dominują modele jednej lub drugiej marki.

Nie oznacza to jednak, że giganci nie mogą ze sobą współpracować. Pat Gelsinger udzielił wywiadu dla redakcji The Verge, gdzie poruszono kwestię współpracy z innymi dużymi producentami elektroniki.

Procesory AMD powstaną w fabrykach Intela? Jest taka możliwość

Istotną rolę w strategii Intela obejmuje rozwój mocy produkcyjnych - według planu IDM 2.0, część z nich będzie mogła być udostępniona innym producentom. Podczas rozpoczęcia prac nad fabryką Intela w Ohio, na miejscu pojawiło się kilku szefów innych firm technologicznych bez swoich zakładów. Gelsinger zaproponował im nawet umieszczeniem swojego logo na fabryce.

W Ohio mieliśmy kilku prezesów firm bez swoich zakładów produkcyjnych i powiedziałem im "Chciałbym umieścić wasze logo na tym zakładzie i powiedzieć, że (przyp. red. wasz układ) został tam wykonany".

AMD Ryzen 7000
Nowe procesory AMD Ryzen mogłyby powstawać w fabryce Intela?

Dopytany o możliwość powieszenia logo AMD na fabryce Intela (czyli de facto o możliwość produkowania chipów AMD w fabryce Intela), Gelsinger wyraził zainteresowanie taką propozycją – konkurent musiałby zdecydować się na współpracę.

Jeśli zdecydują się na produkcję u nas, będę zachwycony. Na tym poziomie jest to właściwe. To duże inwestycje, które są ważne dla technologii - budują społeczności technologiczne.

Wychodzi więc na to, że Intel jest otwarty na produkcję procesorów konkurenta. Takiej współpracy musiałoby chcieć też AMD, które pewnie będzie brać pod uwagę możliwości technologiczne zakładu oraz koszt wytworzenia chipów. Obecnie AMD współpracuje tutaj z tajwańskim TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited).

Źródło: The Verge

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Janisz
  14
  Co w tym kurka dziwnego?? Samsung produkuje czipy dla całej swojej konkurencji - TO JEST BIZNES, a nie forum trolli... Tylko czerwonookim i zsiniałym na niebiesko z nienawiści pryszczatym siusiumajtkom nie mieści się to w głowie - każdy myślący WŁASNĄ (a nie rodziców) kieszenią powie, że gdyby doszło do takiej współpracy, to była by dobra widomość. Intel został ZMUSZONY do postawienia fabu w stanach ze względów bezpieczeństwa i szuka możliwości rentownego jego wykorzystania - fanatykom nie mieści się to w ich 3 zwojach...
  • avatar
   pwil2
   8
   Po co AMD miałoby produkować procesory w 10nm Intela, skoro może w 7nm, 6mm, 5nm, a wkrótce także 3nm TSMC.
   • avatar
    fujiyama
    4
    Według gościa, którzy nie ma NDA to 13900K daje 1% vs 12900K w testach z grami.
    To nie dziwne, że już chce Ryzeny produkować...
    • avatar
     Eryk333
     -4
     YYYYYY co proszę oj to chyba pic jakiś jest. /;0
     • avatar
      piwo1
      -6
      w okresie gdzie kazdy tnie prognozy i zamowienia ci proponuja ze moga produkowac dla innych. smiechu warte. obluda i zaklamanie. kiedy tmsc nie nadazalo z produkcja dla amd takich propozycji nie bylo. kiedy amd chce ciac zamowienia u tsmc bo rynek sie napelnil i popyt siadl intel proponuje amd produkcje. ciekawe co oni mieli by tam teraz produkowac. no chyba ze za darmo intel udostpeni fabryki to amd moze oplacaloby sie przeniesc produkcje z tsmc.
      • avatar
       ZbieramNaRTXa
       -9
       Witam państwa. Zbieram na nowy komputer i marzy się mi karta Rtx 4090. Ale niestety mnie nie stać dlatego mam wielka prośbę czy możecie wpłacić na mój adres Bitcoina darowiznę? Będę bardzo wdzięczny. Wybrałem network BSC aby opłaty za gaz były dla was niższe, wiec to bardzo ważne kiedy będziecie wysyłać mi Bitcoina aby właśnie po sieci BSC bo inaczej jie dojdzie.
       To jest mój adres portfela na którego możecie przelać mi trochę Bitcoina. Pamiętajcie żeby wybrać sieć BSC! Pozdawiam i dziękuje za wsparcie.

       0x0Fb6aa81C108e9BfA95c1f2C91d3B1f3adA081F5
       • avatar
        Kasuja Wpisy Automatem
        0
        o to się intel obudził. a swego czasu zrobili niezłego CPU do laptopa, z x86 od Intela, z iGPU od AMD i kostką HBM. ale Intel oczywiście się wypiął na współpracę.

        Obecnie TSMC też już ma moce produkcyjne, bo padła opłacalność kryptowalut, ETH przeszedł na PoS, ogólnie ludzie mniej kupują bo po co? nawet AMD zmniejsza produkcję, ale co najważniejsze, Apple też.

        A co w tym wszystkim najciekawsze, Intel produkuje swoje dGPU w ....... TSMC. Skoro mają wolne moce, niech robią u siebie :)