Procesory

Procesory Ryzen 7000 wprowadzą ważną zmianę. Mamy pierwsze konkrety

przeczytasz w 1 min.

Jeszcze w tym roku mają zadebiutować procesory AMD Ryzen 7000, które mają przynieść sporo istotnych zmian. Jedną z nich ma być dodany zintegrowany układ graficzny. Nie będzie to jednak topowa jednostka.

Procesory Ryzen 7000 (Raphael) zostały zapowiedziane na początku roku, ale na premierę układów będziemy jeszcze musieli trochę poczekać – według oficjalnych informacji, ta ma nastąpić w drugiej połowie roku. Mamy już jednak całkiem konkretne informacje o możliwościach jednostek.

Wiemy, że procesory będą bazować na architekturze Zen 4 i zostaną wykonane w 5-nanometrowej litografii. Spodziewamy się poprawy wydajności i efektywności energetycznej, ale na dokładne informacje musimy jeszcze poczekać.

AMD Ryzen 7000

Ważną zmianą ma być dodanie zintegrowanej grafiki, która do tej pory pojawiała się tylko w modelach ze średniej półki (Ryzen z dopiskiem G). Nie powinniśmy jednak oczekiwać topowej specyfikacji.

Według najnowszych przecieków, grafika z procesorów Raphael ma oferować 4 jednostki obliczeniowe RDNA 2 (256 procesorów strumieniowych) o taktowaniu do 1100 MHz. Dla porównania, grafika z procesorów Ryzen 6000 (póki co dostępne są tylko mobilne wersje) oferuje aż 12 jednostek obliczeniowych RDNA 2.

Dodatkowa grafika raczej nie będzie się nadawać do grania (a na pewno nie w nowsze, wymagające tytuły), ale pozwoli uniezależnić się od samodzielnej karty graficznej.

AMD AM5

To jednak nie koniec zmian. Desktopowe wersje procesorów Ryzen 7000 to też nowa platforma AM5 - płyty główne zaoferują wsparcie dla pamięci DDR5 RAM i magistrali PCI-Express 5.0. 

Źródło: Twitter @ KOMACHI_ENSAKA, VideoCardz

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  5
  "Według najnowszych przecieków, grafika z procesorów Raphael ma oferować 4 jednostki obliczeniowe RDNA 2 (256 procesorów strumieniowych) o taktowaniu do 1100 MHz. Dla porównania, grafika z procesorów Ryzen 6000 (póki co dostępne są tylko mobilne wersje) oferuje aż 12 jednostek obliczeniowych RDNA 2."

  Jaki jest sens porównywać CPU do APU?
  • avatar
   DeviLevi
   3
   Ciekawy jestem jakie dadzą APU. Może teraz 16CU, bo zmieszczą się 3 chiplety.
   • avatar
    Barubar24
    2
    czyli taki odpowiednik UHD630
    • avatar
     piterk2006
     -3
     To gdzie te ważne zmiany? słabsza grafika?
     • avatar
      Blejd
      0
      Pcie x5 też będzie tylko przez wejscie pcie ? czy przez nvme.
      • avatar
       PerfectDAY
       0
       Najgorsze, że do premiery jeszcze kawał czasu. Teraz ciężko złożyć coś sensownego i przyszłościowego opartego o nowe standardy.