Oprogramowanie

Protokół Skype złamany - czekamy na OpenSource

z dnia
Damian | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Damian
20 komentarzy Dyskutuj z nami

Protokół Skype po wielu latach prac nad jego rozpracowaniem został w końcu złamany. Twórca tego dokonania pracuje już nad udostępnieniem Open Source'owej wersji klienta.

Jakiś czas temu informowaliśmy o przejęciu Skype przez Microsoft za sumę 8,5 mld dolarów - co wywołało falę niezadowolenia i obaw wśród użytkowników takich systemów jak Linux czy też Mac OS X. Mimo wydania przez Microsoft oficjalnego oświadczenia w którym w którym pada zapewnienie, iż użytkownicy alternatywnych systemów wobec Windowsa nie ucierpią na przejęciu Skype. Mimo wszystko wiele osób zdaje się nie wierzyć w słowa Microsoftu, a na domiar złego za powody prac nad złamaniem protokołu Skype podają: wciąż ubogą oficjalną wersję klienta Skype dla systemów Linux, możliwość sterownia przez twórców programu procesem aplikacji Skype w systemie, brak alternatywnych "wolnych" (open source) klientów oraz obawa o przyszłość Skype na innych platformach.

Z wyżej wymienionych powodów, osoby pracujące nad złamaniem protokołu Skype postanowiły zintensyfikować swoje prace. Efektem tego było złamanie protokołu przez Efima Bushmanov'a - niezależnego badacza, wykorzystującego inżynierię wsteczną. Opublikował on na swoim blogu internetowym część kodu źródłowego - będącego dowodem na złamanie protokołu Skype. Celem Bushmanov'a jest stworzenie otwartej wersji klienta Skype dla zamkniętego protokołu. Według niego protokół Skype korzysta z wielu typów szyfrowania m.in. AESRSA oraz wykorzystuje klucz publiczny.

Według niego, już niedługo należy się spodziewać powstania całkowicie sprawnych natywnych, otwarto źródłowych klientów protokołu Skype.

skype logo

Więcej o Skype:


Źródło: Open-Skype-Sorce, Hacker News

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Irrlicht
  Obawiam się, że M$ popracuje teraz nad uniekompatybilnieniem Skype ze starszymi wersjami i skończy się to rozłamem na Skype windowsowe z popsutą komunikacją ze starszymi klientami i jakieś OpenSkype o funkcjonalności ograniczonej do połączeń komputer-komputer.
 • avatar
  Konto usunięte
  Już myślałem, że nie dożyję tej chwili ;)
  Teraz niech tylko zaimplementują to do Pidgina i już będę w niebie.
 • avatar
  CziKilla
  Swoją drogą to dziwny zbieg okoliczności, M$ przejął Skypa i po kilku dniach protokół "złamany", mimo, że wcześniej przez 8 lat nikt tego nie zrobił.
 • avatar
  Konto usunięte
  "Celem Bushmanov'a jest stworzenie otartej wersji klienta Skype dla zamkniętego protokołu." - tłumacz się pomylił, czy słownik nieaktualny?
  Przydałoby się coś na kształt "zgłoś redakcji błąd".
  A co do M$ - jest nielubiany i tyle.
 • avatar
  Konto usunięte
  Który to już raz złamywali ten protokół? To już trzeci chyba ^^?
 • avatar
  Lamowaty
  Jeśli Skype jest teraz we władaniu M$ to raczej coś wymyślą co by łatwo nie miała wersja alternatywna oprogramowania, chyba że ich zyski będą na tyle duże ze Skype, że dadzą sobie spokój i pozwolą na rozwój alternatywnej wersji ale w to wątpię.
 • avatar
  Konto usunięte
  Skype dzisiaj zrobiło aktualizacje i teraz aby zrobić konferencje trzeba wykupić abonament! Musi to zrobić przynajmniej jedna osoba . To właśnie przeczytałem na ich stronie po aktu.. http://www.skype.com/intl/pl/get-skype/on-your-computer/windows/
  Nie pamiętam by wcześniej używał video konferencje ale sam fakt intryguje.
 • avatar
  scooby

  Jesli ktos liczy na open source klient Skype to niech o tym zapomni,raz ze gosc najprawdopodobniej wkrotce dostanie wezwanie do sadu za wykorzystanie i modyfikacje kodu zrodlowego, a dwa to ze zlamana wersja Skype to 1.4 i nie ma mozliwosci aby stary protokol wtedy uzywany laczyl sie z supernodami wersji obecnej 5.x

 • avatar
  r000k
  brawo dla tych mistrzów wyżej.

  kody źródłowe sa dostępne na internetach, polecam poczytac kawal dobrego kodu.
  To jest protokół do wersji skypa 1/3/4.


  Strona autora:
  http://skype-open-source.blogspot.com/2011/06/skype-protocol-reverse-engineered.html

 • avatar
  Galnospoke
  Swietnie.
 • avatar
  Patrick.
  Ta.. Nie dawno co Microsoft przejął Skype i już nie mogę się zalogować na swoje konto..