Ciekawostki

Prywatność użytkowników Windows 10 - Holendrzy mają zastrzeżenia

przeczytasz w 1 min.

Holenderski Urząd ds. Ochrony Danych nie jest zadowolony z polityki prywatności w systemie Windows 10 ustalonej przez firmę Microsoft.

Urząd ds. Ochrony Danych w Holandii zarzuca firmie Microsoft, że ta pozwala sobie na zbyt wiele w systemie Windows 10. Raz jeszcze chodzi o to, że „każe” użytkownikom udostępniać zbyt wiele informacji o sobie.

Co jest nie tak z Windows 10?

Na liście związanych z prywatnością grzechów Microsoftu i systemu Windows 10 przygotowanej przez Holendrów odnajdujemy: 

 • brak wyraźnej informacji o rodzaju zbieranych danych, 
 • brak informacji o powodach, dla których te dane gromadzi, 
 • narzucanie „słusznej odpowiedzi” (czyli domyślna zgoda na udostępnianie wszystkich danych).

Microsoft odpowiada

Jak można się było domyślać, Microsoft nie zgadza się z tą opinią. Zwraca uwagę na to, jak zmieniły się ustawienia prywatności w ostatnich miesiącach, co – zdaniem amerykańskiego giganta – jest odpowiedzią na wszystkie zażalenia.

Podkreśla, że w systemie Windows 10 wyświetlane są szczegółowe informacje na temat tego, jakie dane i po co są gromadzone, a także istnieje możliwość precyzyjnego określenia, na co użytkownik się zgadza, a na co nie. To zaś, że domyślnie suwaki są ustawione na akceptację, producent tłumaczy chęcią udoskonalania swojego produktu (np. szybkiego wykrywania problemów z kompatybilnością).

Będzie zgoda? A jeśli nie, to co będzie?

Microsoft zapowiedział, że jest chętny do podjęcia współpracy z holenderskim organem, ale wątpliwe jest, by doszło w tej sprawie do porozumienia. Jedyna możliwość jest taka, że urząd doceni starania Amerykanów (tym bardziej że w tym tygodniu rozpocznie się wdrażanie kolejnych zmian).

Jeśli zaś ich nie doceni, Microsoft będzie mógł zostać zmuszony do przygotowania specjalnej wersji systemu (np. z domyślnie wyłączonym udostępnianiem informacji). Kto wie, czy nie zachęci to wówczas podobnych organów w innych krajach to walki, co zaś może doprowadzić do zmiany zasad gromadzenia danych na całym świecie.

Źródło: Engadget, Microsoft Pulse. Foto: Microsoft

W tematyce prywatność w Windows 10 polecamy:

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  6
  Wciąż nieustanne dyskusje o "prywatności", której coraz mniej. W zasadzie to już jej niewiele zostało...

  ...A rozwiązanie jest takie proste : ZDELEGALIZOWAĆ wszelkie takie praktyki i będzie po problemie.
  Jeszcze w tatach '90-tych gromadzenie danych o użytkownikach było bezprawne, dziś to powszechna praktyka oczywiście "dla naszego dobra" i w celu "polepszania jakości usług i produktów"
  • avatar
   Rico71
   0
   Jeszcze tylko brakuje paska na górze, jak tego idiotyzmu z COOKIES, który wiecznie wqa bo trzeba mu wciskać x albo rozumiem. Wiadomo, że wszyscy nas szpiegują, wolę przez Amerykanów niż przez dzicz wschodnią o zapędach imperialnych.
   • avatar
    Eryk333
    -1
    Windows XP i 7 reszta to bleeee.
    • avatar
     Q2hvY2hsaWs8
     -3
     Czekam jeszcze na pablo11 i jego rozwinięcie tych teorii spiskowych.
     • avatar
      Rico71
      -3
      Wczoraj na Fokus TV leciał program o japońskich i holenderskich "gadżetach" seksualnych, czy wy Holendrzy nie macie innych zmartwień? Jak wam się ta sztuczna "myszka" zakleszczy, jak u psów, przez hakera, to co?