Karty graficzne

Rambus chce zbanować NVIDIĘ

przeczytasz w 1 min.

Firma Rambus, znana z pamięci RDRAM, przeznaczonych dla pierwszych płyt głównych dla Pentium 4, oraz pamięci XDR, stosowanych w PlayStation 3, znowu atakuje. Tym razem żąda od Międzynarodowej Komisji Handlu zakazu importu kart graficznych z chipami graficznymi NVIDII. Sprawa dotyczy między innymi produktów firm Asustek, EVGA, Gigabyte, czy MSI.

Według Rambusa, NVIDIA oraz jej partnerzy naruszają dziewięć patentów dotyczących kontrolerów pamięci DDR, DDR2, DDR3, LPDDR, GDDR, GDDR2 oraz GDDR3. Jako firma, zajmująca się sprzedażą praw do różnych opatentowanych przez siebie rozwiązań, Rambus twierdzi, że jest właścicielem technologii wykorzystywanych przez NVIDIĘ.

Komisja Handlu powinna rozpatrzyć tę sprawę w ciągu 30 dni. Nie wiadomo, jakie będzie rozstrzygnięcie – dotychczas Rambus wygrywał niektóre sprawy, a inne przegrywał. W najgorszym wypadku może skończyć się na tym, że NVIDIA będzie zmuszona do uiszczania opłat za wykorzystywanie rozwiązań, do których prawa patentowe posiada Rambus.

 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "W najgorszym wypadku może skończyć się na tym, że NVIDIA będzie zmuszona do uiszczania opłat za wykorzystywanie rozwiązań, do których prawa patentowe posiada Rambus" = czyli zapłaci za to konsument, MY.
  • avatar
   danieloslaw1
   0
   No co za zal zapłaci tak ileś milionów i tak to jej różnicy nie robi
   no ale troszke wstyd musi być nvidii
   • avatar
    vteccorp
    0
    Z tym całym Rambus'em wydaje mi się że... "tonący brzytwy się chwyta"
    Z ich RDRAM'em pod P4 nic nie wyszło bo był drogi w produkcji i mała część wafli była sprawna... a teraz z kolei szukają gdzie by tu trochę kaski skroić! ;P
    Wydaje mi się że nic z tych ich pozwów nie wyjdzie... ale zobaczymy.
    • avatar
     Dzban
     0
     Ale XDR ramy są szybkie i mają kilka istotnych zalet ale są droższe od DDRów. Jak Intel i AMD/ATI zapłaciło to i nvidia powinna zapłacić a nie cyrki robić. I nie ma to nic wspólnego z ceną produktu w sklepie.
     • avatar
      max-bit
      0
      Z tymi patentami to jest normalny wałek ....
      Tak jak z wczorajszym mega wałkiem na giełdzie :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Rambus po prostu w odpowiednim czasie opatentował co się dało (niekoniecznie swoje wynalazki), a teraz ciągnie z tego kasę...
       • avatar
        Cutter72
        0
        Prędzej czy później kto inny by wymyślił takie patenty czy technologie jakie Rambus miał jako pierwszy. Moim zdaniem takie opłaty za autorstwo powinny być opłacane jedynie 1, max 2 lata po opatentowaniu.