Karty graficzne

Ranking kart graf. - rodzaje układów, producenci - statystyki

przeczytasz w 2 min.

Jakie karty graficzne są najczęściej używane? Firmy Nvidia, czy AMD? Wyprodukowane przez MSI, Sapphire, a może Asusa? Na te i jeszcze kilka innych pytań dotyczących akceleratorów graficznych znajdziecie odpowiedzi w niniejszym zestawieniu.

Za pośrednictwem aplikacji GPU-Z, która jest podstawowym źródłem informacji na temat każdej karty graficznej, serwis techpowerup tworzy statystyki. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jakie dokładnie akceleratory są najczęściej spotykane w domowych komputerach, jaką wersję DirectX obsługują, albo jaki rodzaj złącza graficznego jest dziś najpopularniejszy.

Zebraliśmy i nanieśliśmy na wykresy najciekawsze dane, które z pewnością zainteresują nie tylko graczy, ale i osoby interesujące się sprzętem komputerowym.

UWAGA: Wszystkie poniższe zestawienia w głównej mierze dotyczą komputerów stacjonarnych (klasy PC). Baza obejmuje ponad 700 tys. wysłanych wyników.
 


 

Zdecydowanie na pierwszym miejscu z wynikiem 58% prowadzi firma Nvidia. Kolejnym producentem jest ATI, czyli obecnie AMD – 36% posiadanych przez nas komputerów ma akcelerator tej firmy. Na trzecim miejscu uplasował się Intel z rezultatem 6%.
 


 

Wysokie miejsca, jeśli chodzi o producentów zajmują Asus – 12%, Sapphire/PCPartner – 8%, MSI – 5%. To ścisła czołówka, choć należy mieć na uwadze, że wielu producentów kryje się pod nazwami „Nvidia”, "ATI/AMD" i „Pozostałe".
 

Układ G92, na którym zbudowano wiele kart graficznych z serii GeForce 9000 jest zdecydowanym prowadzącym wśród poprawnie rozpoznanych chipsetów. Tuż za nim uplasowały się RV770 (seria Radeon 4850/4870) i GT200 (GeForce z serii GTX 200).
 

Jak się okazuje, większość z ankietowanych ma akcelerator graficzny obsługujący DirectX 10 (np. GeForce GTX 260, albo Radeon 4870). Bardzo dużo w „obiegu” znajduje się kart mogących wyświetlać obraz w trybie DirectX 9.0c i 9.0. Natomiast najnowsze API firmy Microsoft - DirectX 11, znalazło się na dość odległym miejscu z wynikiem tylko 8%. 

W zdecydowanej większości mamy płyty główne z akceleratorem graficznym wpiętym w złącze PCI-Express. Jednak jeszcze garstka z nas używa AGP, które zostało wprowadzone pod koniec lat '90. W tym zestawieniu nie ma zaskoczenia, ponieważ obecny interfejs kart graficznych istnieje już wiele lat.


 

Triumfy święcą pamięci GDDR3. Nie ma w sumie czemu się dziwić, w końcu ten rodzaj pamięci znajduje zastosowanie w akceleratorach od kilku dobrych lat. Spodziewamy się jednak, że nowsze układy GDDR5 z miesiąca na miesiąc będą zdobywały większy procent udziałów - coraz więcej nowych akceleratorów ma taką pamięć. 

Tu nie ma zaskoczenia – 512 MB znajdujemy najczęściej na kartach graficznych. Choć ostatnio coraz więcej akceleratorów ma 1024MB, to jeszcze przyjdzie nam poczekać, aż ta pojemność zdominuje statystyki serwisu techpowerup.

Za jakiś czas obiecujemy ponownie sprawdzić statystyki dotyczące akceleratorów graficznych i porównać z powyższym zestawieniem. Sami jesteśmy ciekawi, jak duże zajdą zmiany.
 

Więcej o kartach graficznych:

Źródło: techpowerup

Komentarze

88
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  2 x gddr5 na obrazku:)
  • avatar
   hideo
   0
   fajne zestawienie, tylko co z tego skoro gry na pc się nie sprzedają na świecie za bardzo
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Artykuł najbardziej na +
    • avatar
     Mariusz-19
     0
     "Jak się okazuje, większość z ankietowanych ma akcelerator graficzny obsługujący DirectX 10 (np. GeForce GTX 260, albo Radeon 4870)"
     O ile mnie pamięć nie myli to HD4xxx mają wsparcie dla DX10.1
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      nV trochę w tych rankingach spadnie, w ostatnim kwartale na rynku chińskim ich sprzedaż spadła o 40-45%, o tyle ten rynek jest znaczący, iż tam, ten producent sprzedaje 30% swoich układów
      akcje nV na giełdzie spadły po upublicznieniu tych danych

      głównym sprawcą tych spadków obarcza się Intela, gdyż cześć użytkowników zadowala się grafiką wbudowaną w ich procesory,
      po wejściu na rynek Liano od AMD/ATI te spadki będą się zapewne pogłębiać
      • avatar
       Lightning
       0
       Jako producent Gigabyte wypadło coś słabo...

       Karty 8800 (w 65 nm) i ich kotlety nadal bardzo popularne :)

       DX10 jeszcze długo będzie królował.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Moje przemyślenia: publikując takie informacje, czy to od TechPowerUp, czy Steam trzeba mieć na uwadze i podkreślić w tekście, kto w tych badaniach bierze udział. Podejrzewam iż w większości są to gracze, którzy właśnie postanowili sprawdzić co mają pod maską i czy im wystartuje nowy Wiedźmin lub inna gra. Drugie, takie statystyki powinny być wyznacznikiem dla takich serwisów jak benchmark.pl, jakie karty graficzne powinno się uwzględniać w testach nowych gier lub kart graficznych, aby właściciele starszego sprzętu mieli punkt odniesienia, czy już muszą wymieniać swoje bebechy. Często u was tego brakuje. Jest co prawda 8600, ale w głównych testach wstawiacie głownie karty aktualnie produkowane, pomijając G92 i pochodne. Tutaj za wzór postawiłbym Tom's Hardware, który jednak cierpi z powodu małej liczby benchmarków.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         zachodni ;-0
         • avatar
          0
          Ło ja cie! DirectX 7 i GeForce'y 2 się jeszcze trzymają - to chyba moja zasługa.

          PS. Pamiętam jak jeszcze w Half Life 2 na GF2 grałem ;D
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Tak patrząc na te wszystkie statystyki mogę poczuć się wyjątkowo. Statystyki mojej karty w prawie każdym wykresie są w mniejszości :]
           • avatar
            Lightning
            0
            Trochę dziwny ten ranking - pojemność pamięci 768MB posiada tylko 2% użytkowników, a jedyną kartą posiadającą tyle pamięci jest GTX 460, a GPU GF104 nie jest wcale uwzględnione w zestawieniu układów graficznych.
            Była jeszcze jakaś archaiczna karta z taką ilością pamięci?
            • avatar
             romisz
             0
             "Jak się okazuje, większość z ankietowanych ma akcelerator graficzny obsługujący DirectX 10 (np. GeForce GTX 260, albo Radeon 4870)"
             DirectX 10 to obsługują karty Radki serii 2000 i GeForcy serii 8000, 9000 i parę innych kart.... GeForce GTX 260 i Radeon 4870 to raczej już pod DX 10.1...
             • avatar
              misiek12_sdz
              0
              Ale ja jestem mainstream-owy z moim GTS250 od Evga na G92 i GDDR3 z 512MB oraz DX10 :)
              • avatar
               Szymon331
               0
               Hm jak to?
               Większość komputerów to obecnie chyba laptopy. Tam króluje Intel. Aż dziwne że Intel nie ma przynajmniej 40-50% rynku...

               Dziwne też że tak mało ludzi ma starego już przecież Cypressa...
               • avatar
                carroarmato
                0
                Patrząc na to, to mój gtx580 to jakiś dziwoląg, o którym mało kto słyszał, a czytając forum nvidii jest zupełnie inaczej. Na zachodze niektórzy mają często sli z gtx570/80. U nas to drogie rozwiązanie, ale na zachodzie maja proporcjonalne zarobki do cen, a nie jak u nas, że w kiepskiej pracy trzeba ciułać 2 miesiące na gtx580 :/ Taki Angol idzie do sklepu i za jedną wypłatę ma 2 takie karty.
                • avatar
                 Silver
                 0
                 Co zaskakujące dużo jest użytkowników G73...
                 • avatar
                  onegumas
                  0
                  Umiarkowanie miarodajny test z techpowerup ponieważ GPU-Z bawią się osoby, które są w temacie lub coś tam chce sobie sprawdzić, niewiele "koleżanek" włączy to. Myślę, że faktyczny rozkład może różnić się. 4% kart ma 8 MB pamięci? TNT?
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Zawsze to jakieś statystyki ale do rzeczywistości ma się to nijak, widać to po procentowym udziale w rynku GPU gdzie NVidia jest pierwsza gdy w rzeczywistości jest ostatnia a Intel pierwszy albo wsparcie dla DX. No ale nie każdy instaluje GPU-Z, na przykład ja nigdy nie miałem tego programu na kompie.
                   • avatar
                    dragoniczny
                    0
                    Ja uważam, że wszystkie karty z seri geforce gtx są dobre. Sam korzystam ze staruszka gtx 260 896 mb i przykładowo wiedźmin 2 śmiga na ultra detalach. Ale co do intela to trochę zadziwiające, bo robią bardzo wiele procesorów, a i tak w chipsecie karty graficznej przeważają Nvidia i AMD.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     to jest jawna dyskryminacja z tymi wykresami ja jestem daltonistą i lipa nic nie widze tam ;o
                     • avatar
                      racedriver
                      0
                      ja mam radeona hd5650, i jestem z niego bardzo zadowolony :]
                      • avatar
                       michal13225
                       0
                       A ja nadal używam 8800GTS w wersji 640MB od EVGA i jest baaaardzo zadowolony, ostatnio przeszedłem Metro 2033 na ustawieniach Wysokich przy DX10 przy rozdziałce 1440x900 :D