Technologie i Firma

Reakcja Apple na Brexit - wzrost cen w App Store

przeczytasz w 1 min.

O ponad 20 proc. zdrożały aplikacje w sklepie App Store po Brexicie - Brytyjczycy zdecydowanie nie mają powodów do radości.

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma już swoje pierwsze konsekwencje gospodarcze. Jedną z nich jest podniesienie przez Apple cen w jej sklepie z aplikacjami App Store.

Nie jest to zagrywka polityczna, lecz reakcja na znaczny spadek wartości funta, który to z kolei jest wynikiem Brexitu. Aby zabezpieczyć swoje przychody firma Apple zdecydowała się na wyraźne podniesienie cen aplikacji w App Store. Dla przykładu oprogramowanie wyceniane na 0,99 dolara w Stanach Zjednoczonych będzie teraz kosztować 0,99 funta w Wielkiej Brytanii, a nie 0,79 funta jak miało to miejsce dotychczas.

Aktualizacja cennika „była konieczna w obliczu pojawiających się zmian walutowych” – czytamy w komunikacie Apple. Choć gigant nie mówi tego oficjalnie, najprawdopodobniej ceny wzrosną też w jego pozostałych usługach dostępnych w Wielkiej Brytanii, takich jak iTunes czy iBooks Store. Oprócz Brytyjczyków zaktualizowany cennik otrzymają też mieszkańcy Indii (z powodu zmian podatkowych) i Turcji (z powodu spadku wartości liry). 

Wracając do tematu, wartość funta w stosunku do dolara spadła o 18,5 proc. odkąd ogłoszone zostały wyniki referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Warto też wspomnieć, że jednym z efektów był też 20-procentowy wzrost cen Maców w sklepach w Zjednoczonym Królestwie. 

Źródło: The Guardian

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  5
  "Każdy powód jest dobry, aby zwiększyć ceny" Apple
  :P
  • avatar
   adammo
   1
   A to nie jest tak, że dolar urósł? Bo funt jakoś drastycznie nie spadł, przed brexitem 5,2-3 po brexicie było 4,80 przez chwilę, teraz jest znowu 5,02, więc bez przesady
   • avatar
    Satanski
    1
    "Dla przykładu oprogramowanie wyceniane na 0,99 dolara w Stanach Zjednoczonych będzie teraz kosztować 0,99 funta w Wielkiej Brytanii, a nie 0,79 funta jak miało to miejsce dotychczas."

    Nie było lepszych przykładów? Ten mi mało mówi. Wszytko podrożało w takim samym stopniu?
    • avatar
     head_charge
     1
     8 Lat temu funt spadł do 3.80 zł. około 5zł za funta stoi od kilku lat. nie pamiętam kiedy w ciągu tych lat wymieniałem funta na 6 zł lub za 5.80 jak w komencie gdzieś tam wyżej. Posrałem się ze strachu. Rzucam pracę, palę meble, samochody zapchnę z klifu i wracam do kraju gdzie zarabiałem 10 razy mniej za 40 godzin tygodniowo. Sztuczne windowanie cen i tyle
     • avatar
      diiaox
      0
      nie dość że unia rucha(ła) UK to teraz jeszcze apple
      • avatar
       dariusz_domin
       0
       Gwoli scislosci Wyspy Brytyjskie zamieszkuja nie tylko Brytyjczycy, i nie tylko oni odczuli efekty podjetej przez nich decyzji. Na przyszlosc radzilbym napisac mieszkancy Wysp Brytyjskich zamiast "Brytyjczycy".
       • avatar
        Yukko
        0
        W tym przypadku dosłownie kasa musi się zgadzać