Technologie i Firma

Rejestr stron zakazanych staje się faktem [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Dostawcy Internetu w Polsce zablokowali dostęp do prawie 500 domen znajdujących się w rejestrze stron zakazanych Ministerstwa Finansów.

Aktualizacja [17.07.2017]: Ministerstwo Finansów zablokowało kolejne strony internetowe. Z początkowych 482 liczba nieosiągalnych domyślnie witryn wzrosła do 685. Wśród „zneutralizowanych” zagrożeń dla polskiej gospodarki znalazły się liczne popularne serwisy, w tym jeden z gigantów e-pokera: Pokerstars. Wygląda na to, że „Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą” jest łatany i najpewniej będzie nadal. 

News [01.07.2017]: Dziś polski Internet stał się (częściowo) uboższy o prawie 500 stron. Jako kolejny element ustawy antyhazardowej 1 lipca zaczyna obowiązywać rejestr stron zakazanych, w którym znajdują się internetowe serwisy nielegalnych usług bukmacherskich, kasyn sieciowych itp.

Obecnie na liście znajdują się 482 pozycje, ale można domyślać się, że w najbliższych miesiącach rejestr będzie się rozrastał. Cel jest taki, by trafiły do niego wszystkie nielegalne strony hazardowe. 

Nad projektem czuwa Ministerstwo Finansów, które szacuje, że dzięki takim zabiegom do budżetu każdego roku wpłynie dodatkowe 1,5 miliarda złotych. W jaki sposób? Ano w taki, że osoby do tej pory wchodzące na strony nielegalne, będą udawać się na serwisy legalnych podmiotów – tych, którzy mają zarejestrowaną działalność w Polsce i płacą tutaj podatki.

MF rejestr stron zakazanych info
Taki komunikat wyświetla się internaucie,
który chce odwiedzić stronę z rejestru stron zakazanych.

To jednak nie do końca tak. Fakty są bowiem takie, że strony mają być blokowane przez dostawców Internetu. Rzecz w tym, że wystarczy użyć VPN albo innego narzędzia „przekłamującego” adres IP, a strony stają przed internautami otworem.

Dostawcy Internetu nie mogą jednak lekceważyć tego przepisu. Za nieblokowanie stron internetowych z rejestru (najpóźniej 48 godzin po ich dodaniu) grozi im kara grzywny w wysokości sięgającej pół miliona złotych (przynajmniej na początek). Najwięksi dostawcy szybko jednak się przystosowali do wytycznych.

Utrudnić dostęp do usług mają jeszcze operatorzy płatności. Ci mają 30 dni na zablokowanie możliwości dokonywania transakcji związanych z domenami w rejestrze. Dotyczy to jednak firm działających w Polsce, zagraniczne mogą nadal działać „po staremu”.

Inna sprawa to, jak informuje Money, że Ministerstwo Finansów zapomniało o kilku dużych i popularnych wśród internetowych hazardzistów stronach, które wciąż są dostępne dla polskich internautów. Chodzi tu głównie o usługi pokerowe. To pewnie szybko zostanie jednak nadrobione.

Źródło: Money, Totolotek, MF. Foto: fielperson/Pixabay (CC0)

Komentarze

59
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skaza
  15

  Zastanawiam się, kiedy do rejestru stron zakazanych zostaną dodane serwisy propagujące treści opozycji lub media, które nie sympatyzują z rządem. Albo nawet traktujące o tabletce "dzień po"... Wygląda na to, że powolutku dołączamy do Białorusi, Chin, Korei Północnej, itp.

  Brawo.

  • avatar
   carbo888
   8
   narkotyki są zakazane a i tak ćpun je kupi, tu będzie identycznie - walka z wiatrakami
   • avatar
    hex3n
    8
    Nic się nie zmieniło Wojciech. Zainteresowani wiedzą już od kilku miesięcy, że wystarczy zmienić DNS np. na google 8 8 8 8 youtube.com/watch?v=7DBRynpVT84 Nie trzeba nic kombinować z VPN :)
    • avatar
     pscager
     4
     Ludzie w Stanach Zjednoczonych dorobili się fortuny z prohibicji, tak samo jak teraz ludzie dorabiają się fortuny z narkotyków jak i innych nielegalnych rzeczy.

     Coś co jest nielegalnie w myśl prawa nakręca biznes gdy jest na to popyt.
     • avatar
      Mighn
      2
      Kolejny bubel... nawet dziecko potrafi zmienić DNS-a, i wystarczy... nie trzeba kombinować z VPN, TOR... a nawet jak by trzeba było, to Opera -> VPN (jak działa, bo czasem się wywala niestety) i cały misterny plan w pis...du :P Ale oby tak dalej, bo taka cenzura to nie cenzura - to prawie jak zastawienie monitora kotem po to, żeby nie było słychać muzyki :D
      • avatar
       wizdar
       2
       Łatwiej wykryć po wypłatach na konto.
       • avatar
        Geralt
        2
        Juz niedlugo w Polsce bedzie znacznie wiecej zakazanych stron. Ale to juz po tym jak skoncza rozwalac niezawislosc sadow. Wtedy zostana im tylko media (dostep do prawdziwych informacji) i falszowanie wyborow. PiS chcialby najlepiej zeby wszyscy ogladali tylko pralnie mozgow TVPiS.
        • avatar
         miedzianek
         1
         To tak jak z zabezpieczeniami antypirackimi-pirat obejdzie, a utrudniają życie normalnym, legalnym użytkownikom :)
         • avatar
          wiktorn86
          1
          (...) na podstawie art. 15f ustawy z dnia 19 listopada 2009 r.

          Czyli Szydło wyegzekwowała ustawę uchwaloną za Tuska. I niech mi teraz ktoś powie że te dwa ugrupowania się między sobą różnią.
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Jak zablokują Pokestars w Polsce to wynoszę się z tego kraju.
           • avatar
            JAZ99
            1
            A takiej stronki www.lottoland.com co to nawet nie dorzucają się do puli kumulacji to jeszcze nie zablokowali i nie ma jej na liście ;)
            A takie sępy POwinny być w pierwszej kolejności zbanowane - a nie te, co kupują losy w prawdziwych loteriach na świecie ;)
            • avatar
             Fenio
             0
             Niech ich ktoś poinformuje że wynaleziono już coś takiego jak VPN i TOR.
             • avatar
              darioz
              0
              I bardzo dobrze! A w przyszłości jeszcze strony porno trza zablokować abyście nie oglądali szoł apów i zbiorników! Ja Wam Dam!!! Nie będzie w Polskim internecie zepsucia i zgorszenia!!! Polski internet będzie oczyszczony z szatańskich pomiotów!!! A potem przyjdzie czas na cały światowy internet!!! Tego się już nie da zatrzymać!!! Wielkie oczyszczenie ze zła całego internetu nadchodzi!!!
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Serio? Zablokują pokerstars? Wy chyba sobie kurwa jaja robicie.. WHAT THE FUCKKKKKKK!??!?!
               • avatar
                PITUCH1
                0
                A ja zaprawdę powiadam wam, to się skończy kiedy dinozaury polityki powymierają, na ich miejsce będą nowi, ale można to przyśpieszyć w wyborach.
                Nikogo powyżej 35 roku życia, nie ważne z jakiej partii , aby nie przekraczał 35 lat i wtedy może będzie przewrót"" , gorzej być nie może... więc musi być tylko lepiej !
                A zanim nowi "wyhodują" układy, układziki dużo wody upłynie.
                • avatar
                 Snack3rS7PL
                 0
                 Czyli nie chodzi o to, że hazard jest niezdrowy(chyba tak wcześniej to argumentowano), tylko o to, że nie płacą podatków w Polsce...aaaaahaaaa : )
                 • avatar
                  shoken
                  0
                  Z Chinami ostatnio jakieś biznesy kręcą i może kupią tego GFC great china firewalla żeby blokować jakieś strony.To już pewnie ostatnie tygodnie kiedy da sie coś zobaczyć w internecie i póżniej trzeba korzystać z proxy..