Ciekawostki

Rekordowa kara dla Facebooka. Zuckerberg zapłaci za przesyłanie danych użytkowników

przeczytasz w 2 min.

Facebook (Meta Platforms) musi liczyć się z koniecznością zapłaty grzywny w wysokości aż 1,2 mld euro. To pokłosie dochodzenia irlandzkiej Komisji Ochrony Danych i wniosków, do jakich doszła.

Rekordowa grzywna dla Facebooka

To bezprecedensowa sytuacja. Grzywna jest najwyższą ze wszystkich, jakie kiedykolwiek nałożono na podstawie europejskich przepisów prawnych związanych z szeroko rozumianą prywatnością danych i ich ochroną (RODO). O przyznaniu grzywny oraz o jej wysokości aż 1,2 mld euro zdecydowała Europejska Rada Ochrony Danych (w jej składzie znajdują się przedstawiciele 27. państw członkowskich UE i 3. państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Europejskiego Inspektora Ochrony Danych).

– Facebook ma miliony użytkowników w Europie, więc ilość przesyłanych danych osobowych jest ogromna. Bezprecedensowa kara jest mocnym sygnałem dla organizacji, że poważne naruszenia mają daleko idące konsekwencje – powiedziała Andrea Jelinek, przewodnicząca Europejskiej Rady Ochrony Danych

Do tej pory historyczną pod względem wysokości grzywnę stanowiło 746 mln euro, jakie musiał zapłacić Amazon. Wtedy działaniom dużej firmy technologicznej przyglądał się Luksemburg.

Dlaczego UE ukarała Facebooka?

Facebook oraz towarzyszący mu komunikator Messenger cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Kwestie bezpieczeństwa i prywatności danych ich użytkowników poruszano wielokrotnie. Temat nasilił się po 2020 r. po zmianach dotyczących transatlantyckiego transferu danych i unieważnieniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE tzw. Privacy Shield.

Irlandzka Komisja Ochrony Danych uznała, że Meta Platforms (właściciel wymienionego portalu społecznościowego oraz komunikatora) prowadzi niedozwolone praktyki z punktu widzenia europejskiego prawa. Chodzi o przesyłanie danych użytkowników Facebooka z UE na serwery znajdujące się w Stanach Zjednoczonych.

Jednocześnie Meta Platforms otrzymała nakaz zaprzestania takich działań. Trzeba jednak zauważyć, że nie musi tego robić z dnia na dzień, ponieważ również w tej kwestii wszystko jest uregulowane odpowiednimi przepisami. Te dają ukaranemu podmiotowi aż pięć miesięcy na dostosowanie się do wydanych postanowień.

Czy firma zmieni swoje praktyki?

Eksperci mają wątpliwości czy mimo rekordowej grzywny dojdzie do dużych zmian. Johnny Ryan, starszy członek Irlandzkiej Rady ds. Wolności Obywatelskich, zauważył w rozmowie z The Guardian, że "miliard euro mandatu za parkowanie nie ma znaczenia dla firmy, która zarabia o wiele więcej na nielegalnym parkowaniu".

Przedstawiciele Meta Platforms zapowiedzieli odwołanie się o decyzji Europejskiej Rady Ochrony Danych. Ich zdaniem grzywna jest "bezzasadna", a Meta Platforms to tylko jedna z "tysięcy firm, które stosują podobne ramy do przekazywania danych".

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sneer
  2
  "Ich zdaniem grzywna jest "bezzasadna", a Meta Platforms to tylko jedna z "tysięcy firm, które stosują podobne ramy do przekazywania danych"
  Inne firmy z tego typu praktykami też mogą zostać ukarane, nie są wyjątkiem. Tylko że postępowania trwają. Microsoft też jest na celowniku z ich onedrive.
  • avatar
   BariGT
   1
   Czy tak jak kazdy sie spodziewal. Szpiegowanie i handel danymi to codziennosc i wszyscy tak robia. Co zabawne ostro wzieli sie tylko za Toktoca - bo pewnie nie chcial dac backdoora albo handlowal danymi nie tak powinien XD.
   • avatar
    que_pasa
    1
    Nawet jeśli w końcu zapłacą to 1,2 mld to dla nich i tak drobne. Kary powinny być uzależnione od ilości użytkowników, np drobne 10 000 euro za każdego użytkownika. Wtedy nie opłacałoby się kalkulować kar w biznes nawet najbogatszym.
    • avatar
     piomiq
     0
     "Zuckerberg zapłaci"
     Tak bez czytania można powiedzieć, ze zapłaci albo nie, bo to jeszcze nie jest definitywnie przesądzone. Bedą się na 100% odwoływać, i nie wiadomo jak szybko zostaną zmuszeni do zapłaty, jeśli w ogóle. Także takie krzyczenie w tytule, że zapłaci jest tylko klikbajtem, bardzo często stosowanym na tym portalu.
     • avatar
      szymcio30
      0
      Dla niego to grosze, a że ma też instagrama to sobie odbije. Gdyby ludzie nie chcieli sie chwalić swoimi przeżyciami zdjeciam, reklamowac byle czego to te serwisy by upadły. Sami sobie jestesmy winni. A google z androidem to bezpieczne? Jasne, ale nie w tym wieku
      • avatar
       skrzypek281
       0
       W Europie liczba miesięczna użytkowników to 420 milionów razy 17$ daje ponad 7mld $(Średni przychód z jednego użytkownika Facebooka z Europy 17,23$). Dalej ktoś uważa to za karę? Dobrze skomentował "que_pasa" 10k może za dużo ale 1000$ za użytkownika wystarczy aby wszystkim gigantom się odechciało takich praktyk