Gadżety

RIAA chce bankructwa LimeWire

przeczytasz w 1 min.

Międzynarodowa organizacja RIAA ponownie triumfuję. Po czteroletniej batalii wygrała proces z LimeWire - niegdyś bardzo popularnym klientem sieci p2p.

Wyrok amerykańskiego sądu w sprawie rozpoczętej na wniosek RIAA (Recording Industry Association of America) może być przysłowiowym gwoździem do trumny spółki LimeWire. Sąd orzekł, że jest ona winna znacznej części naruszeń praw autorskich, a to dlatego, że właściciele aplikacji LimeWire nie podjęli wystarczających kroków w celu zminimalizowania naruszeń prawa.

W swoim pozwie organizacja RIAA zażądała od spółki "LW" wypłacenia 150 tys. dolarów odszkodowania za naruszenia praw autorskich. Nie da się ukryć, że kwota jest dosyć spora i właścicieli LimeWire na zapłacenie jej może po prostu nie stać. Według wstępnych sądowych szacunków około 93% plików wymienianych za pomocą programu LimeWire łamało prawo autorskie. W pozwie RIAA powołała się na szczytowy okres polarności aplikacji, kiedy ta była jedną z najpopularniejszych na rynku, notując blisko 50 milionów aktywnych użytkowników.

Decyzją Sądu Najwyższego LimeWire zamiast wypłacać odszkodowanie organizacji RIAA może przystąpić do negocjacji licencji, nakładać filtry lub wdrożyć inny sposób walki z rozpowszechnianiem nielegalnych kopii plików. Właściciele serwisu mają spotkać się w tej sprawie w sądzie razem z przedstawicielami organizacji RIAA. Spotkanie to, na któroym będą omawiane dalsze metody postępowania zaplanowane jest na 1 czerwca. Rozważany jest również scenariusz zakładający likwidację LimeWire. Czy do tego dojdzie? Przekonamy się po 1 czerwca. 

Źródło: InsideHW  Pcinpact Slyck  Zeropaid

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bchrubas
  0
  Znowu to chore podejście: "producenci noża nie zabezpieczyli wystarczająco swoich narzędzi przed używaniem ich w celach "nielegalnych""...
  Ręce opadają gdy człowiek patrzy na tą głupotę :(
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Widze, że RIAA ma niezły sposób na zarabianie, bo nie sądze, żeby oddawali to wszystko wykonawcom. Składają pozew do sądu i dostają odszkodowanie, które nie należy do nich.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    a ja się zgodzę z Bchrubasem program został stworzony do wymiany plików a że ktoś wymienia się pirackimi plikami co mają do tego ludzie od limewire.
    2 sprawa dlaczego nie każe się wydawców za to że serwują nam co raz jakieś buble ( jak nie gry które kupione w sklepie do odpalenia potrzebują łatek i innych pierdol, gry które mają kosmiczne wymagania a nic sobą nie reprezentują, gry sprzedawane w danym kraju za full cenę bez możliwości rozgrywki mp, produkt wart 20dolrarów w europie nie jest wart 20dolrarów+opłaty jest wart 20euro+opłaty) czemu ich nikt nie każe za to !!!
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Bida w kraju itp więc się nie dziwie, że w Polsce jest taki stopień piractwa. Kupuje tylko oryginały produktów doskonałych lub bardzo dobrych, czyli gry legendy i płyty OSTRego, a reszte czyli produkty wybrakowane ściągam z neta i testuję:P

     Jakiś czas temu mój wykładowca z Architektury komputerów przedstawił właśnie taką teorię, a mianowicie, że nie kupuje wybrakowanego oprogramowania, tylko ściąga je, testuje, a następnie pisze do autorów, jakie błędy znalazł i jeśli owe błędy zostały naprawione, wtedy kupuje dopiero oryginalną wersje, jeśli błędy pozostały, on dalej testuje ;)
     • avatar
      19arek93
      0
      "któroym"
      :D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Logika krwiożerczego kapitalizmu, o Marxie widzisz i nie grzmisz!
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        glasser chce bankructwa RIAA.
        • avatar
         tom_1984
         0
         Wg mnie można też powiedzieć że IE, Chrome, FF i Opera umożliwiają oglądanie pornografii dziecięcej i trzeba je natychmiast zdelegalizować.
         • avatar
          NomadDemon
          0
          a pamietacie jak do papieru i dlugopisow chcieli nalozyc podatek od praw autorskich?

          mam ich gdzies, przyjda do mnie do domu to ich w ogrodku zakopie jak beda mi podskakiwac
          • avatar
           slooz
           0
           Dobrze mi się wydaje, że "szczytowy okres polarności aplikacji" wypada w zimie? :)
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            RIAA niech lepiej już się zamknie i usiądzie na tej dupie. IMO to co oni wyprawiają to przekracza ludzkie pojęcie. Po ch*j LimeWire ma być zamknięte? Dlatego, że PIRACI rozpowszechniają ZA POMOCĄ tego programu nielegalne pliki? Jaki to ma sens?! Dam sobie głowę uciąć, że w którymś tam pliku, na stronie, czy nawet w programie napisali, że używanie go w celach nielegalnych jest zabronione. I co? Oni teraz mają latać za piratami i blokować im swoją sieć? Przecież to nie ich wina, że stworzyli LEGALNY program, który jest źle wykorzystywany... Tak jakbym pożyczył od kumpla samochód i rozbił się nim, a kumpel by poszedł siedzieć za to, że to był JEGO samochód. Sensowne? Niebardzo...