• benchmark.pl
 • Foto
 • Kompaktowy kompakt APS-C z wysokiej półki - zapowiedź Ricoh GR III
Foto

Kompaktowy kompakt APS-C z wysokiej półki - zapowiedź Ricoh GR III

przeczytasz w 2 min.

Ricoh GR II choć jest niezłym aparatem do fotografii ulicznej, nie różnił się od GR w stopniu, który można byłoby pochwalić. Dopiero GR III, który Ricoh ogłosił kilka lat później, może zebrać oklaski ze strony zwolenników tej serii.

Pewnie wielu z was chodzi po głowie pytanie, po co bardzo drogie kompakty, w cenie zachęcającej raczej do zakupu już aparatu systemowego? I to kompakty z obiektywem o jednej ogniskowej, a nie uniwersalne superzoomy. Odpowiedź na to pytanie nie musi być prosta. Bo okazuje się, że malutki Ricoh GR III, który zapowiedział podczas targów Photokina 2018, to oczekiwany przez wiele osób parających się fotografią uliczną kompakt.

Kompaktowy kompakt Ricoh GR III

Skąd taki pleonazm. Z prostego powodu. Kompakt to pojęcie, które co prawda wskazuje na charakter aparatu, ale niekoniecznie na jego wymiary. Weźmy na przykład taki Nikon Coolpix P1000. Podobnych rozmiarów co lustrzanka ze standardowym zoomem, a gdy podłączymy do niej niewielką portretówkę, to nawet gigant. Również Sony Cyber-shot RX10 IV to kompakt o słusznych rozmiarach, choć już mniejszy niż wspomniany Nikon aparat typu bridge. Są też niewielkie kieszonkowe superzoomy jak niedawno prezentowane aparaty Sony Cyber-shot HX99 i HX95. I to właśnie w świecie takich kompaktów o niewielkich kompaktowych rozmiarach poruszamy się mówiąc o Ricoh GR III.

Ten kompakt waży tylko 257 gramów wraz z akumulatorem (jego wydajność nie jest jeszcze znana). Wymiary to 109 x 62 x 33 mm, czyli podobnie jak wspomniane HXy Sony. Ale zamiast typowo kompaktowej matrycy w środku znajdziemy 24 Mpix sensor klasy APS-C. Zastosowanie tak dużego sensora i zachowanie jednocześnie niewielkich rozmiarów to jeden z powodów dla których Ricoh połączył GR III z obiektywem o jednej ogniskowej - 28 mm, i dość dużej jasności f/2,8.

Ciekawostką może wydać się też zastosowanie mechanizmu czyszczenia sensora, a przecież to nie sprzęt z wymienną optyką. A jednak okazuje się, że to przydatna funkcja. W Ricoh GR III znajdziemy też 3-osiową stabilizację sensora.

Aktualizacja w końcu warta uwagi

Pierwsze aparaty do sprzedaży trafią za kilka miesięcy z początkiem 2019 roku. Ricoh GR III to następca modelu GR II, który obecnie możemy kupić za około 2600 złotych. Z pewnością nie jest to pułap cen za nowy Sony Cyber-shot RX100 VI, ale też w Ricohu mamy jedną ogniskową. Taką samą jak ogniskowa obiektywu w następcy GR III. Pod tym względem potencjał aparatu nie ulegnie więc zmianie. Jednak wiemy, że jest tu sporo do nadrobienia, szczególnie gdy myślimy o fotografii w trudnych warunkach oświetleniowych, co nie było/nie jest mocną stroną GR II.

Ricoh GR II
Poprzednik - Ricoh GR II

Ricoh GR III dysponuje nowym sensorem, będzie też miał nowo zaprojektowaną ścieżkę przetwarzania obrazu, inne mogą okazać się jego możliwości. Liczymy na to, bo ponad trzy lata (w momencie premiery sklepowej będą to prawie cztery lata) jakie upłynęły od premiery GR II to dużo czasu na poprawki.

Podsumowanie parametrów Ricoh GR III

Część danych Ricoh GR III jest nam już znanych. Zmiany sa z pewnością większe niż przy przejściu z GR na GR II (ich skąpość często krytykowano), czy jednak istotne pokażą to zdjęcia testowe. Poniżej zestawienie znanych parametrów:

 • sensor: APS-C CMOS, efektywna rozdzielczośc 24,24 Mpix
 • stabilizacja trzy-osiowa mechaniczna, która wykorzystywana jest tez do symulacji filtra AA / ultradźwiękowy mechanizm czyszczenia sensora
 • obiektyw: 28 mm (ekwiwalent) f/2,8 / konstrukcja 6 elementów w 4 grupach z dwoma elementami asferycznymi
 • rozdzielczość zdjęcia i filmy: 6000 x 4000 pikseli i 1080/60p
 • format zapisu: JPEG lub RAW (DNG, 14 bit) i MPEG4 AVC/H.264 (pliki MOV)
 • czułość: ISO 100 - ??? (górny limit nie jest jeszcze znany)
 • autofokus: hybrydowy - detekcja fazy na sensorze plus detekcja kontrastu
 • tryby fotografowania: programowa automatyka, priorytet czasu lub przysłony, ręczny
 • ekran podglądu: 3-calowy rozdzielczość 1,04 miliona punktów
 • komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi
 • złącza: USB typu C (transfer danych, ładowanie)
 • ciekawe funkcje: wbudowany filtr ND o mocy 2 EV, edycja RAW w aparacie
 • wymiary i waga: 109,4 x 61,9 x 33,2 mm i 257 gramów (227 gramów sam korpus)

Źródło: Ricoh, inf. własna

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  1
  28mm na ulicę? Mam wątpliwości, bo już 24mm robi ogromną różnicę w kącie widzenia, a na ulicy kąta nigdy zbyt wiele.
  No, ale swoją niszę z pewnością ma, np. jako zapas.