• benchmark.pl
 • newsy
 • Elektroniczna lornetka Ricoh PAIR NV-10A oczyści obraz z zakłóceń atmosferycznych

Elektroniczna lornetka Ricoh PAIR NV-10A oczyści obraz z zakłóceń atmosferycznych

przeczytasz w 2 min.

Technologia PAIR eliminuje zakłócenia obrazu wprowadzane przez padający śnieg, mgłę, zapylenie, ciepło i brak światła.

Ricoh PAIR NV-10A

Cyfrowe lornetki to jeden z gadżetów, które każdy chciałby mieć, ale jakoś trudno nam się przekonać do zastosowanych technologii i zysków, jakie nam przynoszą, w proponowanej cenie. Zazwyczaj elektronika w lornetce sprowadza się do wbudowanego mechanizmu stabilizacji obrazu, funkcji zapisu statycznego i ruchomego obrazu na kartach pamięci SDHC. Ricoh do tych zalet dodaje kolejną, technologię PAIR (PENTAX Atmospheric Interference Reduction) w lornetce Ricoh Pair NV-10A.

Ziemska atmosfera choć bardzo rozrzedzona jest wystarczająco gęstym ośrodkiem, by zakłócać rejestrację obrazu. Najczęściej z tego typu problemami mamy w sytuacji, gdy dynamicznie zmieniają się warunki pogodowe. O tym, jak rozgrzane powietrze i wywołane przez nie wibracje utrudniają dostrzeżenie szczegółów, wie każdy. Do tej kategorii zakłóceń można doliczyć również utrudnienia wywołane przez padający śnieg, mgłę czy smog na terenach mocno zurbanizowanych.


Efekty działania funkcji PAIR (przykład ze strony producenta).

Technologia „poprawiania” obrazu z zakłóceń tego typu stosowana przez japoński Ricoh nosi nazwę PAIR. Nie będziemy wgłębiali się w zasady jej działania, wystarczy, że powiemy, iż jest to pewien odpowiednik systemu redukcji drgań. Oczywiście podstawy są nieco odmienne, ale efekt taki sam - czysty obraz bez zakłóceń. Oprócz funkcjonalności PAIR lornetka Ricoh ma inne ciekawe zalety - stabilizację obrazu oraz funkcję nocnego widzenia (Night Vision), która poprawia nasycenie kolorów i jasność obrazu.

RICOH PAIR NV-10A lornetka elektroniczna

Pozostałe cechy lornetki Rico PAIR NV-10A to:

 • manualny zoom z zakresem ogniskowych odpowiadającym wartościom 75 do 150 mm
 • powiększenie od 6,6x do 13,2x
 • pozorne pole widzenia 29,6 stopnia
 • jasność obiektywu od f/2,8 do f/3,5
 • wyświetlacz LCD o rozdzielczości 800x600 pikseli
 • funkcja zapisu zdjęć i filmów w rozdzielczości 720x480 pikseli (bez dźwięku)
 • wbudowany moduł GPS i kompas elektroniczny
 • zgodność z klasą odporności na wodę i zanieczyszczenia IP64
 • zakres pracy od -10 do 50 stopni C

Zastosowana matryca nie rzuca na kolana parametrami - to tylko sensor 1/3” CMOS, ale najistotniejsze są tutaj funkcje PAIR. Cała konstrukcja ma typowy dla elektronicznych lornetek kształt pojedynczej bryły z zaokrąglonymi bokami. Jest to dość duże urządzenie, większe niż typowe lornetki turystyczne, ma wymiary 225 x 166 x 83 mm i waży 1350 gramów. Jak to zwykle bywa krytyczną cechą, która decyduje o przydatności takiego urządzenia, jest wydajność akumulatora. W przypadku Rico PAIR NV-10A pozwala on na pracę przez około 80 minut.

Do sklepów lornetka trafi jesienią tego roku. Wtedy zapewne poznamy również jej cenę.

Źródło: Ricoh

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dynamite
  8
  Czyli coś co zapewne wojsko miało już dawno.