• benchmark.pl
 • Foto
 • Pełnoklatkowa lustrzanka Pentax zadebiutuje wiosną 2016 - z sensorem Sony
Foto

Pełnoklatkowa lustrzanka Pentax zadebiutuje wiosną 2016 - z sensorem Sony

przeczytasz w 1 min.

Pełnoklatkowa lustrzanka Pentax zostanie zaprezentowana wiosną 2016 roku. Z dużym prawdopodobieństwem z sensorem wyprodukowanym przez Sony.

Pentax pełna klatka zajawka

O pracach nad pełnoklatkową lustrzanką Pentax wspominaliśmy już w lutym tego roku. Teraz możemy z całą odpowiedzialnością potwierdzić, że taki aparat będzie debiutował wiosną 2016 roku. Jest wysoce prawdopodobne, że Ricoh zdecydował się użyć pełnoklatkowy sensor Sony w swoim najnowszym produkcie, a to bardzo dobrze wróży jego osiągom.

Na razie strona poświęcona pełnoklatkowemu Pentaxowi niewiele wnosi poza zacienionym wizerunkiem nowego aparatu, który jest zgodny z tym co pokazywaliśmy wcześniej. Pojawiły się także informacje, że nowy aparat najprawdopodobniej będzie korzystał z technologii, która wykorzystuje stabilizację sensora dla kontrolowanego sprzętowego podnoszenia rozdzielczości.

Jak wiemy Pentax już stosuje technologię o nazwie Pixel Shift Resolution dla poprawy jakości i rozdzielczości barwnej zdjęć w lustrzance APS-C Pentax K-3 II, o czym wspominamy w poświęconym jej newsie. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by tę technologię wykorzystać do zwiększenia rozdzielczości zdjęć. Podobne rozwiązanie stosuje już Olympus i jak wiemy jest ono przydatne przede wszystkim w przypadku zdjęć statycznych scen.

Ostatnie pytanie, które wiąże się z informacją o zastosowaniu sensora Sony, to pytanie o to jakiej rozdzielczości układ wybierze Ricoh do nowego aparatu. Na pewno będzie to jeden z najnowszych układów, czy jednak 36 Mpix jak ma to miejsce w Nikonach D8x0 i bezlusterkowcu Sony A7R czy 42 Mpix z tegorocznego Sony A7R II.

W praktyce nie powinno to grać roli, a zwiększając sprzętowo rozdzielczość i jeden i drugi układ wyprodukuje ogromne stukilkudziesięciomegapikselowe zdjęcia. Sensor 42 Mpix jest lepszy niż 36 Mpix, ale jak sugerują wyniki laboratoriów DxO tylko nieznacznie - w testach różnica to tylko 1 punkt.  

Lustrzanki Pentax mają swoje zalety, są cenione za przemyślaną konstrukcję korpusu, funkcjonalne menu, miło będzie zatem powitać pełnoklatkowego reprezentanta tej rodziny. Czekamy.

Źródło: Ricoh

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Adelar
  1
  Czasami mówi się, że lepiej późno niż wcale ale w tym wypadku w ogóle nie wiem jak na to zareagować.
  Pentax robi świetne lustrzanki w segmencie APS-C, dodatkowo bardzo fajne aparaty średnioformatowe z serii 645 i pewnie wystarczyłoby gdyby skupił się na tych rynkach.
  Gdyby wszedł wcześniej w tzw. "pełną klatkę" wielu klientów i pasjonatów marki nie odeszłoby od system, a teraz ciężko będzie mu zawalczyć o swój mały kawałek tortu...
  • avatar
   zaroowka
   0
   Czy będzie wielkim nietaktem, jeśli powiem, że jaram się tym jak Reichstag w '33?