Internet

Robak atakuje poprzez USB mimo blokad

przeczytasz w 2 min.

Eksperci ostrzegają przed robakiem, który samoczynnie instaluje się z pamięci USB, nawet gdy funkcja autouruchamiania pod Windows jest wyłączona.

Robak W32/Stuxnet-B do załadowania się do systemu wykorzystuje lukę Windows w obsłudze plików skrótu .LNK. Dziura systemowa pozwala na automatyczny rozruch niebezpiecznego kodu w przypadku, gdy przeglądamy pamięć USB z poziomu Eksploratora Windows. Bez wiedzy użytkownika instalowany jest wtedy rootkit, który maskuje swoją obecność, a następnie ładuje do systemu szkodliwe oprogramowanie.

Jak to działa, doskonale widać na przygotowanym przez Sophos filmie YouTube:

- Zagrożenia takie jak doskonale znany już robak Conficker, w przeszłości rozprzestrzeniały się bardzo skutecznie za pośrednictwem USB, ale po części zostały zneutralizowane poprzez wyłączenie funkcji autoodtwarzania. Istnieje ryzyko, że więcej szkodliwego oprogramowania wykorzysta lukę odnalezioną przez twórców robaka Stuxnet - wyjaśnił starszy konsultant ds. technologii w Sophos.

- Luka jest wciąż analizowana przez specjalistów z branży bezpieczeństwa, ale pojawiają się bardzo niepokojące sygnały, że złośliwy kod może zainfekować dane specyficzne dla systemów SCADA Siemens - oprogramowania sterującego krytyczną infrastrukturą, pozwalającą zarządzać sieciami energetycznymi i przemysłem.

Co ciekawe, podejrzane pliki sterownika posiadały podpis cyfrowy Realtek Semiconductor Corp, znanego dostawcy sprzętu komputerowego.

- Ważne jest, aby nie przesadzić z reakcją na to zagrożenie, jako że exploit został niedawno wykryty, a specjaliści od bezpieczeństwa nie ustalili jeszcze ryzyka dla systemów SCADA. Ale sam fakt, że systemy SCADA są w ogóle zaangażowane oznacza, że każdy będzie przyglądał się sprawie z bliska. Oczy będą też skierowane w kierunku firmy Microsoft, aby zobaczyć, jaka będzie reakcja na to, co wydaje się być kolejną luką w ich kodzie, którą sprytnie wykorzystali hakerzy.

Dodatkowe informacje o mechanizmie działania tego robaka można znaleźć na blogu Chestera Wisniewskiego z Sophos.

Źródło: Sophos

Polecamy artykuły:  
Wielki test 24 kart graficznych od 850 do 2000 złotychLinuxUbuntu i Mint - systemy zamiast WindowsGadżety na wakacje 2010

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Było to już wcześniej na WP.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Pierwszy pewnie byl z polskich serwisow Niebezpiecznik.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    to nie jest rootkit :/
    proponuje przeczytac czym jest rootkit, bo w tym momecie kogos mozecie obrazic :D