Akcesoria

Roboden: kabel zasilania i USB rozciąga się jak guma

przeczytasz w 1 min.

Koniec ze zbyt krótkimi kablami.

Dzięki elastycznym przewodom z robodenu, które opracowała japońska firma Asahi Kasei Fibers, nie będziemy musieli martwić się o zerwanie rozciągniętego nawet o połowę kabla zasilania czy przewodu USB.

Gdy planujemy okablowanie wnętrza nowego komputera lub łączymy urządzenia, zależy nam aby przewody zajmowały jak najmniej miejsca. Często konieczność zapewnienia odpowiedniej długości przewodu, np. jedynie podczas podłączania, zmusza do kupna dłuższych niż jest to konieczne kabli. I co? Zamiast porządku mamy plątaninę kabli.

Można wyobrazić sobie sytuację, gdy rozciągany kabel owija się wokół różnych przedmiotów i tylko dzięki jego sporej wytrzymałości i szczęściu nie doprowadzamy do ich zerwania.
 

Roboden 
 

Badacze z Ashai Kasei Fibers, firmy która zajmuje się produkcją elastycznych materiałów, opracowali rozciągliwy materiał Roboden. Można go wykorzystać do produkcji kabli zasilających lub sygnałowych USB, co ucieszy posiadaczy akcesoriów komputerowych zmagających się ze zbyt krótkimi kablami.

Przewód z Robodenu, nawet w przypadku rozciągnięcia do 150% oryginalnej długości, nie traci swoich własności, a po ustaniu siły rozciągającej wraca do poprzedniego wymiaru. Co więcej, Roboden odporny jest nie tylko na rozciąganie ale i  na skręcanie.
 


Bodźcem do opracowania Robodenu przez Japończyków są prace nad humanoidalnymi robotami, których zewnętrzna powłoka powinna być elastyczna, a jednocześnie musi zawierać odpowiednie nienadmiarowe okablowanie. Na wideo demonstrującym Roboden widać również jego zalety w przypadku urządzeń z ruchomymi głowicami, które połączone są z komputerem kablem.

Twórcy zapewniają, że kable sprawdzą się w różnorodnych zastosowaniach wymagajacych ciągłego ich rozciągania - sport, medycyna, komputery.

Więcej o ciekawych technologiach:

Źródło: Physorg, wideo: DigInfo TV

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  To będzie świetne do słuchawek zamiast kabla spiralnego.
  • avatar
   Szymon331
   2
   Biedny ten Azjata w tle. Pewnie przez 12 godzin dziennie musi się tak prężyć powtarzając w kółko te same ruchy ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    ciekawe jeśli chodzi o zastosowanie w robotyce :D
    • avatar
     Viperus
     -1
     A ja chciałbym taki do myszki, nie raz za coś mi się zaczepi kabel jak gram w BF a taki pozwoliłby na jeszcze trochę swobody.
     • avatar
      DustEater
      0
      A klawiatura i myszka to co ? Ci co lubią przewody a chcieliby czasami skoczyć do łóżka i z niego sterować komputerem :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Dobry patent na sluchawki ale to tylko pchelki bo co do odsluchow powazniejszych to srednio widze potrzebe ciagniecia kabla. W pchelkach taki badziewik jest ze one owijaja sie o skore i gdy skrecimy glowe w prawo to prawy przewod potrafi sie zluzowac i naprezyc przy powrocie.

       Komputer? Tylko myszka...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jestem ciekaw jak z wytrzymaloscia tego. W sensie ilosc naprezen po ktorych przestanie wracac do pierwotnego stanu i/lub w koncu peknie...
        Zmeczenie materialu sie klania.
        • avatar
         0
         Ten roboden to pewnie zwykła plecionka w izolacji.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Nadchodzi dzień apokalipsy odplątywania słuchawek?. Nie, teraz dłużej je będziemy odplątywać.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login