Nauka

W powietrzu, na lądzie i w wodzie - ten robot radzi sobie wszędzie

przeczytasz w 1 min.

Waży tylko 74 miligramy i – jak widzisz powyżej – jest malutki: rozmiaru przeciętnego insekta. Jego możliwości jednak już wcale nie są takie małe. RoboFly – bo tak się nazywa – może znaleźć zastosowanie w wielu różnych sytuacjach i w wielu różnych środowiskach.

RoboFly to maleńki robot, dla którego nie jest większym problemem ani latanie, ani chodzenie po ziemi, ani też osiąganie celów podróży drogą wodną. Odpowiedzialny za ten projekt zespół naukowców z University of Washington nie ukrywa, że czerpał inspirację z natury – bo też zresztą w niej spotkać można najlepiej pomyślane rozwiązania. 

Po co nam takie latające mikroroboty? 

Choć mogłyby się wydawać bezużyteczne, lista potencjalnych zastosowań dla takich mikrorobotów nie jest wcale taka krótka. To przede wszystkim różnego rodzaju zadania polegające na monitoringu i kontroli infrastruktury, pomoc w misjach poszukiwawczo-ratunkowych oraz najrozmaitsze zadania na roli.

Warto też zaznaczyć, że mikroroboty nie są nową koncepcją, ale do tej pory nie udało się ich spopularyzować z kilku powodów. Pomijając kwestie związane z zasilaniem, trwałością czy stabilnością, olbrzymim problemem jest już sama ich budowa. Produkcja polega wszak na precyzyjnym złożeniu niezwykle drobnych elementów.

W czym RoboFly jest lepszy od innych?

Aby rozwiązać ten problem naukowcy z Waszyngtonu skonstruowali RoboFly w oparciu o znacznie mniejszą liczbę komponentów. To upraszcza produkcję, więc i zwiększa szansę na urzeczywistnienie i komercjalizację projektu, a przez to – na praktyczne wykorzystanie tego latającego robota.

Podczas gdy większość tego typu mikrorobotów powstaje z połączenia wielu mikroskopijnych części, RoboFly ma na przykład „podwozie” z pojedynczego arkusza laminatu. Jego niższe ułożenie, w połączeniu z parą trzepoczących skrzydeł (napędzanych przez piezoelektryczne siłowniki), pozwala zaś na poruszanie się w trzech różnych trybach: powietrznym, lądowym i wodnym.

To właśnie multimodalne ruchy i uproszczona konstrukcja dają RoboFly’owi przewagę. 

Źródło: TechXplore, informacja własna. Foto: Chukewad et al

Czytaj dalej na tematy naukowe:

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  voxcordi
  3
  Bezużytecznym jest Twój komentarz... EOL
  • avatar
   Torrentowy Pirat
   -11
   Bezużyteczny w jakikolwiek wiatr.