Technologie i Firma

Robot o „ludzkich dłoniach”

przeczytasz w 1 min.

Jakie zastosowanie może znaleźć robot, którego dłonie są niemal równie delikatne i precyzyjne, jak te ludzkie?

Takie lub inne roboty można spotkać już na każdym kroku. Przeważnie nie są one jednak zbyt delikatne, przez co zakres ich zastosowań jest mniejszy niż mógłby być. Problem ten rozwiązuje opracowany przez firmę Epson robot wyposażony w „ludzkie dłonie”.

Taka maszyna ma ogromny potencjał, szczególnie w produkcji elektroniki, gdzie wymagana jest bardzo duża precyzja, a jednocześnie – delikatność. WorkSense W-01 jako sprzęt do firmy to odpowiedź na brak rąk do pracy w zakładach produkcyjnych. Jest wyposażony w dłonie i ramiona, które zostały zaprojektowane na bazie ludzkich kończyn górnych. 

Epson WorkSense W-01 robot

To nie wszystko, bo dzięki 6 kamerom, licznym sensorom (na czele z czujnikami dotyku, pozwalającymi kontrolować siłę nacisku) i sztucznej inteligencji robot widzi swoje otoczenie w 3D i potrafi precyzyjnie wykonywać skomplikowane zadania. Wszystko to bez konieczności dodatkowego programowania, nawet w przypadku zmiany lokalizacji.

Jak zachwala Piotr Rojek z firmy DSR oferującej przemysłowe rozwiązania IT, „robot Epsona jest mobilny, autonomicznie decyduje o ścieżce ruchu swoich ramion i potrafi unikać przeszkód. Wśród maszyn tej klasy nie spotkałem jeszcze takiego zestawu cech”.

„Roboty zaprzęgnięte do pracy w większości firm produkcyjnych to zupełnie inna liga. Na tym przykładzie widzimy, że technologie kognitywne wkraczają do przemysłu nie tylko współpracując z zaawansowanymi systemami IT, takimi jak ERP, ASP czy BI, lecz również jako maszyny pracujące na linii produkcyjnej. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji automatyzacja przemysłu wchodzi na nowy poziom” – dodaje Rojek.

Jak widzi, czuje, myśli i działa WorkSense W-01?

Choć wiemy, że penie spodziewaliście się tego ;)

Źródło: Epson, inPlus Media, DSR

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  roman106
  1
  Przecież ten robot jeszcze nie istnieje. Na filmie jest tylko animacja czyli koncepcja jak by to miało wyglądać i jak pracować.
  • avatar
   Oldboy
   0
   Witam T300 Wersja przedprodukcyjna Skynet glówny podwykonawca ale cichooooo.. bo sie wyda heheh Pozdrawiam :D
   • avatar
    labik
    0
    jeszcze ludzkie usta zeby mial i kupuje