Nauka

Robot z mięśniami

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy zainspirowali się ludzkim „pierwowzorem” – zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i zasadę działania.

sztuczne mięśnie

Inżynierowie z całego świata robią, co mogą, by stworzyć robota maksymalnie upodobnionego do człowieka. Najczęściej jednak nawet gdy na pierwszy rzut oka całość wygląda naprawdę dobrze, wystarczy kilka ruchów, by cały czar prysł. Rozwiązaniem mogą okazać się sztuczne mięśnie.

Projektem sztucznych mięśni pochwalili się naukowcy z Suzumori Endo Robotics Laboratory działającego wewnątrz Instytutu Technologicznego w Tokio. Zainspirowali się oni ludzkim ciałem – zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i zasadę działania. Włókna sztucznych mięśni kurczą się i rozluźniają wskutek bodźca w postaci energii elektrycznej. Całością zaś indywidualnie steruje „mózg”, czyli układ centralny.

Na razie sztuczne mięśnie są słabsze i wolniejsze od tych ludzkich, ale zdecydowanie nie należy odmawiać temu projektowi potencjału. Z pewnością naukowcy będą kontynuowali ich rozwój tak, aby wreszcie przynajmniej częściowo dorównać „oryginałowi”. Nie jest w końcu tajemnicą, że do stworzenia realistycznego humanoida konieczne jest zaprojektowanie jak największej liczby inspirowanych człowiekiem elementów. Już teraz wygląda to zresztą nieźle:

Źródło: IEEE Spectrum, 33rd Square

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  6
  Zaraz będą komentarze typu: "Łowca Androidów"

  Ale spoko. Fajnie, że coś takiego powstaje.

  Może kiedyś będzie można stworzyć sztuczne ręce dla człowieka, który je stracił nie do odróżnienia od tych z którymi się urodził.

  Przemysł medyczny na tym skorzysta.
  • avatar
   apuk666
   0
   Już jest inne, podobne, ale dużo bardziej ciekawe rozwiązanie i widziałem je jakoś w 2014r. Na pewno mogące się pochwalić swoją gibkością, a nie tak jak ten początkiem początków.
   • avatar
    shamoth
    0
    Syndicate mi się przypomniał ;)

    Swoją drogą to kwestia stworzenia polimerowych rurek które pozwalały by na zwiększenie swojej średnicy kosztem długości bez rozciągania materiału/powiększania objętości jako takiej. Pneumatyczne "mięśnie" będą i szybsze i mocniejsze i energetycznie też pewnie bardziej wydajne od ciągłego trzymania włókna pod napięciem...
    • avatar
     MaxDamageDA
     0
     Ciekawe czy kiedyś poprawimy naturę / naszego konstruktora w takim stopniu by tworzyć lepszych nas. Jakby nie patrzeć człowiek czy zwierzęta to jednak niesamowicie skomplikowane i genialne maszyny ze zdolnościami jakich próżno szukać nawet w najbardziej skomplikowanej dostępnej nam technologii.