Technologie i Firma

Roboty w magazynie Zalando

przeczytasz w 1 min.

Zalando to kolejna firma, która chce usprawnić działanie magazynów i wykorzystać do tego roboty logistyczne. Na razie ruszyły testy w niemieckim Erfurcie.

Roboty odmieniają logistykę i prowadzą do optymalizacji działania magazynów. Kolejną firmą, która postanowiła się o tym przekonać, jest zyskująca popularność (nie tylko) w naszym kraju Zalando. Takie innowacyjne rozwiązanie jest obecnie testowane w Erfurcie.

W niemieckiej siedzibie Zalando pojawiły się dwa roboty intralogistyczne TORU. Firma Magazino zaprojektowała je tak, by mogły usprawniać procesy pakowania i rozpakowywania towarów. Zostały wyposażone w kamery i czujniki, dzięki którym rozpoznają otoczenie i przedmioty, a to zaś pozwala im działać autonomicznie.

Roboty są w stanie chwytać i transportować towary. W ten sposób mają odciążać pracowników, którzy będą mogli efektywniej wykorzystać swój czas pracy. To, czy takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce, mają pokazać wspomniane testy, które potrwają aż do maja przyszłego roku. Kolejnym etapem będzie integracja maszyn z procesami dotyczącymi magazynowania i kompletowania zamówionych towarów.

„TORU podjeżdża do półek w strefie kompletacji zamówień i przetwarza swoją listę tak, jak robi to pracownik. Za pomocą zintegrowanych kamer i skanerów TORU identyfikuje i lokalizuje właściwe przedmioty na półce, zdejmuje je przyssawką i umieszcza w plecaku, a następnie udaje się do stacji transferowej” – tłumaczy Carl-Friedrich zu Knyphausen, kierownik ds. rozwoju logistyki w Zalando.

Zalando
Po lewej: Carl-Friedrich zu Knyphausen, po prawej: TORU (kliknij, aby przyjrzeć mu się z bliska).

Zalando to kolejna firma, która chce zoptymalizować działanie magazynów za pomocą robotów. Niedawno pisaliśmy o ciekawych projektach automatyzacyjnych w Polsce i w Chinach, wciąż żywy pozostaje temat robotów Amazona, a zaledwie kilka dni temu mogliście przeczytać u nas o tym, że w Uniqlo roboty zastąpią 90 proc. załogi.

W przypadku Zalando (tak jak wspomnianego Amazona) roboty nie mają jednak zastąpić ludzi, a jedynie odciążyć ich i pozwolić im skupiać całą energię na tym, co najważniejsze. Tak wygląda przyszłość i ta przyszłość wcale nie jest odległa.

Źródło: Clue PR, Zalando

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  2
  A pamiętacie ten artykuł, gdzie "naukowo udowadniano", że dzięki robotyzacji wzrośnie zatrudnienie, cytuję:

  "...robotyzacja pomoże w utworzeniu nowych miejsc pracy i to niemal dwa razy więcej niż zabierze. Konkretnie mówi się o ponad 130 milionach nowych etatów."

  W komentarzu napisałem, że to bzdura i zostałem zminusowany. Teraz możemy podyskutować w obliczu faktów, a te są takie, że robot jest tańszy i bezproblemowy w stosunku do człowieka, więc korporacje bezlitośnie wyeliminują pracowników, robiąc przy tym jak najmniej hałasu.

  Link do zacytowanego artykułu :
  http://www.benchmark.pl/aktualnosci/roboty-ile-miejsc-pracy-zabiora-a-ile-pomoga-utworzyc.html

  PS Robotyzacja to nie to samo co XIX wieczna rewolucja przemysłowa.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   uech. kolejna firma się zareklamowała pod pretekstem robotyzacji.