Ciekawostki

Robotyczny murarz buduje dom w dwa dni

przeczytasz w 1 min.

A jego praca jest tak dokładna, jak twój projekt.

Człowiek z marmuru
foto: Canal+

Na dzisiejszych placach budowy znajdziemy mnóstwo ciężkiego sprzętu i nowoczesnych narzędzi. W jednym jednak wciąż praca ręczna wiedzie prym – jest to murowanie. Techniki w tej kwestii pozostają niezmienione już od jakichś 6 tysięcy lat. Australijski inżynier, Mark Pivac, stwierdził jednak, że nadszedł już najwyższy czas. Opracował coś, co nazywa pierwszym w pełni zautomatyzowanym robotycznym murarzem. Nazywa się Hadrian (tak, od tego Hadriana, czy też może raczej od jego wału).

„Doszliśmy do takiego etapu, że dzięki połączeniu kilku różnych technologii możemy tego dokonać. I właśnie to zrobiliśmy” – powiedział Pivac w rozmowie z PerthNow, dodając, że prace nad Hadrianem trwają już od ponad 10 lat.

Hadrian
foto: PerthNow

Jak to w ogóle działa? Najpierw cały system określa położenie każdej cegły, na podstawie wcześniej opracowanego projektu 3D CAD. Gdy wie już co robić, przystępuje do pracy – po kolei docina i układa cegły zgodnie z planem. Co więcej, Hadrian nie musi się nawet przemieszczać podczas układania – jego 28-metrowe ramię jest podobno wystarczająco zwinne, by poradzić sobie z cegłami i zaprawą. System potrafi też zgodnie z planem pozostawić miejsce na rury i przewody. Jego praca ma być bowiem tak dokładna, jak twój projekt.

Urządzenie jest podobno w stanie położyć 1000 cegieł w ciągu godziny. Wykonanie szkieletu domu powinno więc zająć mu nieco ponad 2 dni. Przy nieprzerwanej pracy (24 godziny, 365 dni) byłby zatem w stanie postawić 150 domów rocznie. 

Źródło: PerthNow, Engadget

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  9
  W polsce by się nie opłaciło tyle pali co

  6 pracowników za najniższą krajową
  • avatar
   patryk78
   9
   Idę o zakład, że w Polsce na budowie ten robot po tygodniu byłby alkoholikiem :)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    W Australii uzywamy kazdy rodzaj technologii jaki jest dostepny na rynku. Maszyny jakos nie zmniejszyly zatrudnienia, natomiast tempo budowy jest znacznie szybsze niz w PL. Bardzo duzo budujemy z drzewa, a kazdy dobry ciesla ma wlasne narzedzia o minimum 15000zl wartosci. Oczywiscie zero picia, a palenie tylko w czasie przerwy I to poza terenem budowy. Jest jeszcze kwestia licencji, nie wystarczy powiedziec, ze sie cos umie. Zeby wykonywac dany zawod trzeba miec ukonczona szkole w danym kierunku I specjalna licenje/pozwolenie na wykonywanie danego zawodu. Innymi slowy electryk nie moze budowac konstrukcji drewnianych/stalowych, a murarz nie moze zakladac instalacji gazowej. Oczywiscie mozna zdobyc 2 profesje, ale po co. Bezrobocia praktycznie nie ma.
    • avatar
     MaxDamageDA
     0
     Rewolucja przemysłowa v2 :)

     Kontrowersyjne jakby nie patrzeć...
     • avatar
      kitamo
      0
      No i co :) dom postawi w dwa dni, ale to w USA.
      U nas w kraju to sie czeka kilka miesiecy na samo pozwolenie by w ogole postawic fundamenty :)
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Robot zrobi samochód, wybuduje dom, będzie sprzedawcą w sklepie, na produkcji zastąpi wszystkich roboli a potem się okaże że na te wszystkie dobra nikogo nie będzie stać bo nikt NIE BĘDZIE MIAŁ PRACY!!!
       Chyba że sen komunistów w kapitalizmie się spełni! Wszystko będzie za darmo dla każdego i po równo!!!
       • avatar
        Tchorg
        -3
        Musiał by do tego używać jakiegoś ultra szybko schnącego betonu czy niego spoiwa jak by postawić cały dom w 2 dni na zwykłym czy nawet przy szybkoschnącym zarwał by się pod ciężarem cegieł i wręcz rozlał, albo w najlepszym przypadku powykrzywiał we wszystkie strony.

        Mój szwagier o tym nie pomyślał i stawiał ponad metrowy komin w 1 dzień na dachu mojego domu i co się stało, przechylił sie w jedna stronę bo ciężar cegieł wycisną zaprawę u podstawy :D
        • avatar
         Author
         -7
         Takie głupoty to możecie miastowym w bloczkach tłumaczyć...

         Każdy dom ma okna czy ten robot docina te pustaki? Pustaki na pióro wpust w prostej linii to nawet ja potrafię układać szybko byleby ktoś zaprawę taczką dowoził.

         3 murarzy postawiło 250 metrowy dom w 5 dni i pojechali do domu na weekend, fundamenty to też 5 dni, strop po tygodniu mogli układać konstrukcję dachu cały dach 300m2 był gotowy w 8 dni roboczych. Dom w stanie SSO powstał w miesiac czy ten robot tak potrafi? 3 budowlańców i pomocnik...

         A co ten robot potrafi układać ściany bez okien?