Bezpieczeństwo

Rosja testuje suwerenny internet. W tym celu odcięto cały kraj od sieci

przeczytasz w 1 min.

Rosja rozpoczęła testy własnej sieci na wypadek obrony przed zagranicznymi cyberatakami, ingerencji w infrastrukturę danych czy nawet globalnego zamknięcia internetu. Z tego powodu celowo odłączono cały kraj od globalnej sieci.

Rosyjski test suwerennego internetu

Według uchwalonego prawa, wszyscy operatorzy obowiązkowo biorą udział w testach. Dotyczy to również instytucji państwowych i służb bezpieczeństwa. Ruch internetowy całego kraju ma przepływać tylko przez zatwierdzone punkty filtrujące treść. Dane mają być przesyłane bezproblemowo między rosyjskimi użytkownikami, a zagraniczna sieć całkowicie odrzucana. W ten sposób test ma ocenić możliwość przechwycenia ruchu, ujawnienia informacji i blokowanie usług komunikacyjnych. Ministerstwo twierdzi, że testy będą odbywać się etapami i nie będą wpływać na zwykłych użytkowników internetu.

Putin zapewnia, że internet wciąż będzie

Prezydent Putin powiedział, że nowo wprowadzone prawo ma na celu jedynie zapobieganie negatywnym konsekwencjom odłączenia od globalnej sieci, która jest w dużej mierze kontrolowana z zagranicy. Zapewnił, że Rosja nie zmierza w kierunku zamknięcia internetu i nie zamierza tego robić.

Krajowy organ nadzoru otrzymał ustawowe prawo do przejęcia kontroli i centralne nadzorowanie sieci całego kraju. Taka sytuacja ma być możliwa jedynie w przypadku zagrożenia lub poważnego cyberataku z zagranicy.

Aktywiści krytykują nowe prawo twierdząc, że to krok w kierunku pełnej cenzury rządowej i całkowitej kontroli informacji.

Źródło: Reuters

Warto zobaczyć również:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szydas
  10
  Obserwując logi firewalla dochodzę do wniosku, że gdyby Rosja odcięła sie od internetu to wszyscy mogliby tylko skorzystać na tym.
  • avatar
   sn00p
   5
   Rosja i Chiny to poważny problem dla globalnego internetu. Te dwa kraje od lat mówią o wewnętrznym internecie. Nie chodzi tu o bezpieczeństwo Rosjan, tylko o zapewnienie komunikacji w czasie konfliktu zbrojnego. Pierwsze co by się stało z Rosją i Chinami w czasie wojny to odcięcie ich od internetu z zewnątrz. Chcą mieć jakąś opcję manewru w takiej sytuacji.
   • avatar
    kalkulatorek
    2
    Bardzo mądra decyzja. Nie dla świata, dla Rosji. W Polsce przed lat należało w instytucjach państwowych korzystać z linuxa. A nie pchać się jak barany w kolejne windows
    • avatar
     Marucins
     2
     Jak to było u Orwella...?
     • avatar
      Użytkownik101
      2
      Tylko jak się odetna od internetu z zewnątrz, to skąd Rosjanie będą brali rzetelne informacje? Wystarczy że taki Putin mówi głupoty na swojej konferencji przed świętami... Z cenzury nigdy nic dobrego nie wynika, tylko łatwiej manipulować masami...
      • avatar
       mobil12
       -1
       ciekawe kiedy u nas ...
       • avatar
        anemusek
        -4
        A co w tym dziwnego, że jakiś kraj chce mieć niezachwianą komunikację w razie konfliktu?
        • avatar
         Adrianwo
         0
         Trzeba zabić Putina!!!
         • avatar
          studionti
          0
          Rosja kopiuje wzorce gospodarcze i polityczne z Korei Północnej.