Technologie i Firma

Rosjanie nie pobiorą LinkedIn na smartfony

przeczytasz w 1 min.

Władze Rosji poprosiły, a Google i Apple się zgodziły. Aplikacja serwisu społecznościowego LinkedIn zniknęła ze sklepów z aplikacjami.

W listopadzie ubiegłego roku agencja Roskomnadzor uznała, że serwis LinkedIn łamie rosyjskie prawo, nie dbając o prywatność i bezpieczeństwo danych korzystających z niego rosyjskich obywateli. Jak informuje The New York Times firmy AppleGoogle zgodziły się na usunięcie tej aplikacji z rosyjskich wersji swoich platform – Google Play i App Store.

Dlaczego LinkedIn stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosjan? Ponieważ przechowuje ich dane na serwerach znajdującymi się poza granicami Federacji. Właśnie z tego powodu zresztą w listopadzie uniemożliwione zostało uzyskanie dostępu do serwisu na terenie Rosji. Wciąż jednak można było pobrać aplikację i skorzystać z VPN. Teraz się to zmieniło.

Oficjalnie zatem można już powiedzieć, że dostęp do serwisu LinkedIn straciło ponad 6 milionów użytkowników. Przypuszcza się też, że w najbliższych miesiącach, rosyjscy internauci stracą też dostęp do innych usług internetowych – wszak Facebook czy Twitter również „wynoszą” z Rosji informacje o użytkownikach. Tym bardziej że prezydent Władimir Putin zapowiedział, że zdania na ten temat nie zmieni.

Źródło: The Verge, The New York Times

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sabaru
  8
  Stratni nie będą. Jedna aplikacja społecznościowa mniej czy więcej żadna różnica.
  • avatar
   Skaza
   4

   Przechowywanie danych o użytkownikach na krajowych serwerach, to znacznie wygodniejszy dostęp do tych informacji. Nie będą musieli prosić się jakiejś zagranicznej korporacji...

   A odmowa współpracy kończy się tak, jak opisano powyżej. W sumie, po cóż "obcy" mają mieć równie wygodny dostęp do danych, które przechowują rosyjscy użytkownicy.

   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Ludzie ludziom ten los zgotowali, wcale mi ich nie żal.