Nauka

Rozwiązanie na wolny druk 3D? Więcej głowic

przeczytasz w 1 min.

Firma Autodesk zaprezentowała Project Escher - w pełni zautomatyzowane urządzenie, które można by nazwać linią produkcyjną.

Autodesk Project Escher

Ogromnym problemem druku 3D jest to, że jest ono obecnie niezwykle czasochłonne. Z tego też powodu tworzenie w ten sposób przedmiotów o większych wymiarach często mija się z celem. Jeden z producentów z tego sektora – Autodesk – twierdzi, że znalazł sposób na rozwiązanie tego problemu.

Rozwiązanie nazywa się Project Escher. To nowa drukarka 3D firmy Autodesk, którą właściwie należałoby raczej nazwać linią produkcyjną. Operator może bowiem zainstalować dowolną liczbę głowic, które następnie zostają odpowiednio skonfigurowane przez wbudowany sterownik. Tworzeniem dużych przedmiotów mogłoby się więc zajmować więcej głowic równocześnie – każda konkretną sekcją obiektu.

Więcej głowic to oczywiście krótszy czas potrzebny do ukończenia projektu. Cytując twórców: „dzięki inteligentnej współpracy kilku głowic, produkt jest tworzony szybciej. Project Escher to system równoległego przetwarzania, w którym liczne niezależne narzędzia współpracują w celu ukończenia konstrukcji”.

Firma Autodesk chce, aby w przyszłości praca takiej „linii” była całkowicie zautomatyzowana, a funkcjonalność nie ograniczała się tylko do drukowania, ale obejmowała też, na przykład, cięcie laserowe. 

Wielogłowicowa drukarka 3D pojawić ma się w sprzedaży na przełomie 2017 i 2018 roku. 

Źródło: Make, SlashGear

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michalikov
  5
  " Wincej rdzeniuf " :D
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Autodesk jest debiutantem w tym sektorze. Oferują rozwiązania programowe i dopiero w ubiegłym roku zabrali się na poważnie za druk 3d, fotogrametrię i WebGL.
   • avatar
    DarioX7
    1
    Niezły potworek z tą drukarką :)
    A ja dalej ociągam się z moją drukarka 3D (P3Steel).
    Pozostało mi podłączyć jeszcze parę elementów i wybór firmware oraz kalibracja i kupno filamentu.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     To są cztery drukarki, których pola druku zachodzą na siebie. Przy takich długich przedmiotach i wielu głowicach największe straty czasu oraz utrata dokładności występuje na akceleracji i hamowaniu głowicy. Przy takich długich przedmiotach jak z filmiku przy inteligentnie dobranym wypełnieniu zysk wcale nie będzie aż tak duży, jak by to miało wynikać z ilości głowic.

     , to jest dokładnie taka logika.
     Drukarki potrafią osiągać znacznie większe prędkości druku, niż im aplikują ich użytkownicy. Ważne aby nie szaleć z parametrem akceleracji, bo to jest najbardziej obciążający ramę i psujący dokładność wydruków parametr.

     Chwalą się, że to "przemysłowy" pomysł, ale nieśmiertelna niebieska taśma na stole tego wcale nie sugeruje.