HDD

Dyski twarde o pojemności 100 TB w 2025 roku

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
32 komentarze Dyskutuj z nami

Producenci pracują nad nowymi rozwiązaniami zwiększenia upakowania danych w dyskach twardych.

Dysk twardy IBM HDD
Niegdyś zwykłemu użytkownikowi wystarczał dysk twardy o pojemności 100 MB. Teraz już trwają prace nad konstrukcjami mogącymi pomieścić aż 100 TB (milion razy więcej)

Dyski twarde oferują coraz większą pojemność – obecnie można już kupić modele mogące pomieścić 8 TB danych, a w przyszłym roku powinny pojawić się konstrukcje w wersji 10 TB. To oczywiście nie koniec możliwości HDD, bo producenci pracują nad nowymi technologiami, pozwalającymi na jeszcze większe upakowanie danych. Konsorcjum ASTC (Advanced Storage Technology Consortium) prognozuje, że w 2025 roku na rynku pojawią się dyski twarde o pojemności nawet 100 TB.

Już teraz czołowi producenci stosują dwie nowatorskie technologie, służące zwiększeniu pojemności dysków twardych – zwielokrotnienie talerzy i wypełnienie wnętrza dysku helem, bądź też technologię zachodzących ścieżek SMR (Shingled Magnetic Recording). Dodatkowo planuje się wdrożenie technologii PMR+, a więc połączenia techniki dwuwymiarowego zapisu magnetycznego TDMR (Two Dimensional Magnetic Recording) właśnie z technologią SMR.

Kolejnym krokiem w zwiększaniu pojemności dysków twardych ma być technologia HAMR+ (Heat-assisted Magnetic Recording), która wykorzystuje lasery do podgrzewania powierzchni talerza magnetycznego, co w efekcie pozwala jeszcze bardziej zwiększyć gęstość zapisu danych. Rozwiązanie to będzie mogło być stosowane wraz z wcześniejszymi technologiami SMR i TDMR. Na takie nośniki przyjdzie nam jednak poczekać przynajmniej do 2017 roku.

Seagate HDD HAMR technology technologia perpendicular laser
Technologia HAMR wykorzystuje lasery, które podgrzewają powierzchnię talerza magnetycznego

Z kolei w 2021 roku planowane jest wdrożenie technologii BPMR+ (Bit Patterned Magnetic Recording), a więc już litograficznego wyznaczania obszarów zapisu. Także i w tym przypadku możliwe będzie połączenie jej z rozwiązaniami SMR i TDMR.

ASTC - prognozy rozwoju technologii zwiększających pojemność dysków twardych HDD

Równocześnie planowane jest rozpoczęcie produkcji dysków opartych o obydwa rozwiązania: HAMR+ i BPMR+. Technologia ta nosi nazwę HDMR (Heated Dot Magnetic Recording), a jej rozwój planowany jest co najmniej do 2025 roku – wtedy powinniśmy się spodziewać zwiększenia upakowania danych z obecnych 0,86 Tb (terabitów) na cal kwadratowy do 10 Tb na cal kwadratowy, co pozwoli na konstruowanie nośników mogących pomieścić aż 100 TB danych.

Źródło: MyCE, Wikipedia

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Wydaje mi się, że 10 lat w świecie technologii, to tak wielki okres czasu, że z pewnością nie można zakładać co będzie za 5 lat, bo tego nikt zwyczajnie nie jest w stanie przewidzieć.
  16
 • avatar
  Konto usunięte
  Po co oni się chwalą technologią której nie mogą teraz zastosować?
  Zbędna mi informacja ze za kilka lat będą pojemne dyski.

  ciekawostka: w roku 2100 będą dyski o pojemności 10 petabajtów.
  13
 • avatar
  Konto usunięte
  HDD to przezytek, mam nadzieje za 5 lat posiadac 100TB SSD
 • avatar
  Konto usunięte
  fajna prognoza, napiszcie jeszcze kiedy będą podróże międzygwiezdne i możliwość teleportacji :)
 • avatar
  Konto usunięte
  W jaki sposob zwielokrotnienie talerzy jest nowatorska technologia?
 • avatar
  Konto usunięte
  10 lat na dziesięciokrotne zwiększenie pojemności HDD? Sądzę, że jeżeli będzie to tanie w produkcji i bezawaryjne to będzie mogło znaleźć zastosowanie w archiwizacji danych.
  Patrząc na rozwój SSD za kilka lat będą wieloterabajtowe dyski z wiele bardziej wydajne od najlepszych HDD.
  Dziś HDD wygrywa z SSD pojemnością i ceną, ale ceny ciągle spadają, a pojemności rosną.
 • avatar
  Konto usunięte
  Marketing i jeszcze raz marketing? Tąpnęły im słupki na giełdzie?
 • avatar
  AndreoKomp
  Pojemność dysków HDD rośnie wprost proporcjonalnie do ich awaryjności co nie jest fajne. Dotychczasowe technologie jednak nie budziły we mnie żadnych obaw, a mimo to jakość dysków spadła. Zastanawiam się więc jaka będzie żywotność nadchodzących dysków HDD, w których zastosowane technologie budzą już we mnie obawy, zwłaszcza technologia SMR.
 • avatar
  Konto usunięte
  co to kogo obchodzi co bedzie w 2025 roku moze juz zyc nie bedziecie... :D:D
 • avatar
  Konto usunięte
  Ta i po co to komu tyle pojemności, skoro nadal HDD będą znacznie wolniejsze od SSD!W dyskach HDD piątym kołem u wozu są silniki z żenującą niską prędkością obrotową 7200 obr/min i dlatego są takie niskie transfery plików!
  Już dzisiaj 10000 obr/min powinien być standardem w każdym dysku, a w 2025 to nawet 20000 obr/min.
  -2
 • avatar
  Zef1r
  Zastanawiam się po co tworzy się coraz pojemniejsze dyski zamiast skupić się na optymalizacji kodu i kompresji danych? W tej chwili używam 2 letni SSD 128GB na desktopie + 1TB HDD i w zupełności wystarcza. Na lapku mam 2x 128GB SSD. Miejsca może nie jest zbyt wiele, jeśli ktoś jest grafikiem, lub kolekcjonuje filmy na HDD. Za kilka lat może wprowadzą te dyski 100 TB gdzie sam Windows 25 będzie zabierał 50 TB xD
  -3
 • avatar
  qwerty1997
  A co z dyskami co miały wyjść pod koniec tego roku lub początek przyszłego?
 • avatar
  Konto usunięte
  10 lat kryzysu o mój boże
 • avatar
  Konto usunięte
  Laserowy dysk twardy to fajna sprawa.
 • avatar
  Nefae
  Wolałbym żeby skupili się na ich żywotności niż pojemności, chciałbym np. dysk, który przeżyje mnie ze 2-3 razy.
 • avatar
  ADiS_
  A co z tymi HDD, które miały być szczelnie zamknięte i wypełnione helem (to by oznaczało że można je topić, czytaj - wodować). One istnieją, nie istnieją ?
 • avatar
  Kiciulek
  A 2,5" jak stało praktycznie na 1 TB tak i stoi...