Karty graficzne

Pozycja Nvidii jeszcze nigdy nie była tak mocna - sprzedaż kart graficznych w Q4 2018

przeczytasz w 1 min.

Mimo trudnej sytuacji rynku samodzielnych kart graficznych, Nvidia odnotowała wzrost udziałów i powiększyła przewagę nad AMD.

Ubiegły rok był wyjątkowo trudny na rynku kart graficznych. Odczuli to również producenci podzespołów, którzy odnotowali najgorsze wyniki finansowe od kilkunastu lat. Firma Jon Peddie Research opublikowała raport, który podsumowuje ostatni kwartał 2018 roku na rynku samodzielnych kart graficznych.

Różni się on od ogólnego rynku kart graficznych. Producenci korzystają tutaj z układów dwóch głównych firm: Nvidii i AMD, a karty znajdują zastosowanie głównie w komputerach stacjonarnych, stacjach roboczych czy niedawno jeszcze bardzo popularnych koparkach kryptowalut.

Koniec 2018 roku przyniósł znaczny spadek obrotów w całej branży. Producenci zapewnili dostawy kart o wartości ponad 2,8 mld dolarów. Oznacza to, że kwartalne zamówienia spadły o 10,7%, natomiast w porównaniu do ostatniego kwartału 2017 roku dostawy spadły aż o 40,2%. Według analityków z JPR, był to najgorszy czwarty kwartał od dziesięciu lat. Sytuacja ma być spowodowana spadkiem popularności kryptowalut, które mocno napędzały sprzedaż GPU.

Nvidia vs AMD - udziały na rynku kart graficznych

Ostatni kwartał to również zwiększenie dysproporcji między głównymi producentami układów graficznych. Nvidia obejmuje tutaj już 81,2% rynku, natomiast udziały AMD spadły do 18,8%  - jest to największa różnica między firmami co najmniej od 2002 roku (!). Nie ma się jednak czemu dziwić, bo „zieloni” mocno zaatakowali kartami z nowej generacji Turing, podczas gdy na odpowiedź "czerwonych" jeszcze będziemy musieli trochę poczekać.

Źródło: Jon Peddie Research, 3DCenter

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  awesome1337
  1
  ciekawe jak by wygladała sytuacja gdyby nie krypto, amd poniżej 10%?
  • avatar
   BariGT
   1
   To racej nie pozycja NV jest mocna tylko AMD jest slaba. Pakowanie HMB do konsumenckich kart zabilo ich konkurencyjnosc cenowo. Niestety jak widac na przykladzie Vegi"7" niczego sie nie nauczyli...
   NV zachowuje pozycje bo pomimo, ze nikt nie chce RT ani tensorow, tym bardziej w takich cenach to entuzjasci nie maja wyboru.
   • avatar
    xxx.514
    0
    Och jej, obroty spadły, przychód się kurczy... A czemuż to grafiki kosztują dwa razy tyle niż powinny, zaś AMD nie ma nic ciekawego powyżej środka średniej półki? Gdzie był Gondor, gdy potrzebowali go klienci!? Na te i inne pytania dostaniecie odpowiedź już w następnym odcinku. Niech Navi naprawdę zawojuje rynek i przełamie zieloną hegemonię.
    • avatar
     mutissj
     0
     Bardzo dobrze, to jest kara za stosowanie pamięci HBM,
     czyli:

     1. Drogo
     2. Wydajność w segmencie wysokim nie wystarczająca na tle konkurencji
     3. Gorąco i duży pobór energii
     • avatar
      leon-san
      -1
      AMD potrzebuje jak najszybciej premiery Navi. Najlepiej przed wakacjami, bo wtedy chętniej ludzie kupią.
      • avatar
       chotnik2
       -1
       Just wait for Navi!™
       • avatar
        Konto usunięte
        -3
        A tłumaczyło wielokrotnie że RTG (RadeonTechnologyGroup) pracuje na ponad 10x mniejszym budżecie operacyjnym od nVidii bo AMD walcząc z 100x większym Intelem przeznacza niemal całą kasę w rozwój ZEN x86

        Oto skutki ponad 10-krotnej różnicy w dostępie do zasobów finansowych która bezpośrednio przekłada się na tempo prac działu R&D oraz terminy premier kolejnych generacji.
        Po za tym, nVidia jest świeżo po premierze kolejnej generacji, AMD dopiero przed Navi, to też ma odbicie w wynikach.

        Cóż, gdyby nVidia była bardziej uczciwą firmą, pogratulowałbym takiego wyniku, a tak... ciekawostka.