Procesory

Rynek procesorów - Intel ciągle mocny

przeczytasz w 2 min.

Początek 2011 roku to wielka premiera Sandy Bridge, po której nastapiły "wielkie" problemy z chipsetami CougarPoint dla tych procesorów. Na wyniki pierwszego kwartału przyjdzie nam poczekać, tymczasem wiemy jak wyglądała końcówka 2010 roku.

Początek bieżącego roku na pewno nie należał do nudnych okresów jeśli chodzi o rynek procesorów. Wszystko za sprawą usterki układów logiki obsługujących procesory Sandy Bridge, Intela. Problem był dość mocno nagłośniony, a ostatnimi czasu AMD ruszyło z kampanią, korzystającą niejako z wpadki Intela.

Warto przeczytać:
Rynek GPU: AMD i NVIDIA zyskują, Intel nadal liderem
 AMD kontratakuje reklamą - Intel nie jest idealny

Tak więc można się spodziewać, że pierwszy kwartał tego roku może przynieść dość ciekawe wyniki sprzedaży, zanim jednak je poznamy, zobaczmy jak wyglądała sytuacja pod koniec ubiegłego roku. Z raportu opublikowanego przez firmę IDC jasno wynika że Intel ciągle ma pozycję niekwestionowanego lidera jeśli chodzi o sprzedaż procesorów. Ogólna sprzedaż CPU w ostatnim kwartale 2010 roku minimalnie zmalała o 1% i utrzymuje się na praktycznie tym samym poziomie co pod koniec 2009 roku (jest mniejsza o 0,21%).

W sektorze komputerów stacjonarnych w czwartym kwartale Intel miał 72,5% rynku, podczas gdy jego największy konkurent 18,9% to wynik AMD. Pozostałe wyniki to procesory VIA oraz innych firm. Intel ponadto pokazał totalną dominację w sektorze komputerów przenośnych i serwerów - obejmując 94,2% rynku. W ogólnym rozrachunku Intel na zakończenie zeszłego roku mógł pochwalić się kontrolowaniem 80,8% całego rynku procesorów, co jest wynikiem o 0,4% wyższym niż kwartał wcześniej.

Wyniki ostatniego kwartału 2010 roku są dobrym odzwierciedleniem ogólnej kondycji rynku procesorów w całym ubiegłym roku. Do Intela należało 80,7% udziałów, AMD to 19%, a 0,3% to VIA i inni producenci. Tegoroczna wpadka Intela z układami logiki na pewno nie pogrąży tej firmy, jednak wyniki za I kwartał tego roku mogą okazać się bardzo interesujące.
 


Produkty ASUS korzystające z poprawionej rewizji chipsetu Cougar Point otrzymają specjalną nalepkę


Jak już donosiliśmy konkurent Intela liczy na wzrost sprzedaży, ale nie będzie to takie proste. Dlaczego? Konkurencyjnych procesorów AMD nie zobaczymy w sprzedaży przed drugim kwartałem 2011, a wtedy Intel przynajmniej częściowo "pozbiera" się po problemach z chipsetami Cougar Point. Gigant z Santa Clara bowiem już dwa tygodnie po ogłoszeniu problemów poinformował o wprowadzeniu rewizji B3 chipsetów Cougar Point, które będą pozbawione wady konstrukcyjnej. Producenci podzespołów i komputerów już ogłaszają rozpoczęcie sprzedaży "poprawnie" działających komputerów z SandyBridge.
 

Źródło: IDC, TechSpot

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!