Procesory

Kiedy premiera procesorów AMD Ryzen 4000 i nowych Radeonów? Mamy pierwsze konkrety

przeczytasz w 2 min.

Ostatni rok był wyjątkowo udany dla AMD. Producent nie zamierza jednak spoczywać na laurach i już przygotowuje kolejne generacje procesorów i kart graficznych.

Procesory AMD Ryzen 3000karty graficzne Radeon RX 5000 zostały wyjątkowo dobrze przyjęte przez klientów, więc wszyscy czekamy na pojawienie kolejnych generacji. Niestety, według najnowszych informacji, będziemy musieli na nie jeszcze trochę poczekać…

To już pewne - AMD potwierdziło nowe procesory Zen 3 i karty graficzne RDNA 2

AMD nie ma w zwyczaju ujawniać szczegółów o nadchodzących sprzętach, ale w tym przypadku możemy być pewni – Lisa Su potwierdziła, że nowe procesory i karty graficzne pojawią się jeszcze w tym roku.

AMD Zen, Zen 2, Zen 3 i Zen 4 - plany

Jeżeli chodzi o procesory, na pewno spodziewamy się desktopowych modeli Ryzen 4000 i serwerowych Epyc „Milan”. Nowe układy mają bazować na nowej mikroarchitekturze - Zen 3 i zostaną wykonane w 7-nanometrowej litografii TSMC.

Według wcześniejszych zapewnień, desktopowe modele będą kompatybilne z podstawką AM4. Żadne szczegóły na temat osiągów jeszcze nie zostały ujawnione, ale możemy oczekiwać poprawy efektywności energetycznej.

AMD RDNA i CDNA

Dużo ciekawszą premierą mogą okazać się Radeony, które będą bazować na nowej architekturze RDNA 2. Kolejna generacja ma przynieść 50% wzrostu efektywności energetycznej (więc podobny, jak w przypadku przejścia z architektury GCN na RDNA).

Największą nowością będzie jednak sprzętowe wsparcie dla technologii ray tracing. Wiemy, że nowa architektura jest projektowana typowo pod interfejs DirectX Raytracing 1.1 API, który ma zaoferować lepsze możliwości (również dla twórców gier).

Kiedy premiera nowych procesorów i kart graficznych?

Kiedy powinniśmy się spodziewać premiery nowych podzespołów? Co prawda AMD jeszcze nie ujawniło dokładnego terminu, ale na jednym z chińskich forów natrafiliśmy na ciekawy trop – jeden z użytkowników wskazuje, że może być to październik.

Termin jak najbardziej wydaje się prawdopodobny, ale na ten moment trudno go potwierdzić (tym bardziej, że informacja opiera się tylko na zapewnieniu, że pochodzi z wiarygodnego źródła). Nie wiadomo też czy pandemia koronawirusa nie wpłynie na opóźnienie planów.

Źródło: AMD, ChipHell

Warto zobaczyć również:

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BonzoCLS
  23
  Tytuł : kiedy premiera? Mamy pierwsze konkrety.
  Artykul : nie wiadomo nic.
  Prawo panie redaktorzyno, na akord piszecie te newsy czy jak
  • avatar
   Konto usunięte
   9
   CRAY na zamówienie Departamentu Energii USA buduje najszybszy na planecie superkomputer eksaskalarny "Frontier" (1,5eksaflop) oparty na EPYC (ZEN3) oraz RadeonInstinct (GCN5,1) który startuje w przyszłym roku. Więc architektura ZEN3 pod postacią układów EPYC jest już gotowa od jakiegoś czasu, teraz czekamy na konsumenckie Ryzen i RyzenThreadRipper.
   W między czasie Departament Energii USA zlecił CRAY zmianę platformy superkomputera "El'Capitan" na AMD EPYC + RadeonInstinct, ten będzie oparty na ZEN4 z planowanym rozruchem na 2023 rok.
   • avatar
    Dragonik
    8
    Intel już dawno jest w czarnej dziurze ale jak widać niektóre osoby też są w niej razem z intelem.
    • avatar
     Ciekawski_
     3
     Mam nadzieję, że faktycznie będzie premiera jeszcze w tym roku. Bo zamierzam początkiem następnego wymienić platformę(obecnej kończy się niezbędne wsparcie, a wydajność też już zaczyna odbiegać od potrzeb) i ceny powinny już być wtedy na rozsądnym poziomie. CPU AMD to raczej pewny kandydat do mojego PC. Pytanie jakie GPU wypadnie lepiej? RTX3000 czy RDNA2?
     • avatar
      Witalis
      1
      cytat: " Według wcześniejszych zapewnień, desktopowe modele będą kompatybilne z podstawką AM4" mało konkretów i nadal nie wiadomo czy to wsparcie nie będzie tylko dla płyt na X570...550...
      • avatar
       Gatts-25
       0
       Ja bym raczej stworzył listę kto jest w stanie poświęcić się dla ogółu i kupował jeszcze cokolwiek od Intela.Ponieważ czas gra na niekorzyść Intela gdyż rynek oprogramowania musi nadrobić braki jakie ma do tego by procesory od AMD były efektywniej wykorzystywane tak też firmy mające wieloletnie umowy z Intelem po prostu czekają.Inne kraje to nie Polska gdzie jak ktoś źle pieniądze wyda to nic mu nie grozi.Tylko Polska jest tak przesadnie "bogata" , że może wydawać pieniądze bez wpływu na grożące konsekwencje z tego powodu.Przykłady mamy od lat jak w Polsce władza umiejętnie wydaje pieniądze więc nie liczę na to , że coś się tutaj zmieni.Na chwilę obecną patrząc jak AMD istotnie się rozwija bardzo trudno rzec czy Intel nawet w niedalekiej przyszłości będzie miał chociaż 10% rynku procesorów z architekturą x86.
       Rzeczywistości się nie oszuka a prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie zaś Intel ich po prostu nie ma.
       • avatar
        Marucins
        -3
        Premiera papierowa, może i w tym roku ale na jednostki poczekamy.
        Może to i dobrze, niech dopracują i poprawa jeszcze bardziej jednostki.
        • avatar
         mutissj
         -4
         RDNA 2 - to fajnie że gre Red Dead Redemption 2 będą dodać z radeonami
         • avatar
          Torrentowy Pirat
          -30
          Intel nawet się zbytnio tym AMD nie przejmuje i właściwie nic nie robią, bo po co? Skoro rynek konsumencki-gejmingowy-casualowy, to drobne na które Intel nie patrzy nawet, tylko zdobywa kapitały tam gdzie rynek jest najpotęzniejszy - serwerownie, chmury, superkomputery, wojsko, Nasa, symulacje itd. itp.