Smartfony

Pora na nowy telefon. Samsung kończy wsparcie lubianych modeli

przeczytasz w 2 min.

Kilka popularnych telefonów firmy Samsung nie będzie otrzymywać już nie tylko kolejnych wersji systemu, ale nawet poprawek zabezpieczeń. Chodzi o modele, z których wciąż korzysta wiele osób.

Koniec wsparcia serii Galaxy S10, Galaxy A50 i Galaxy A30

W zeszłym miesiącu przedstawialiśmy listę urządzeń mobilnych Samsung, które nie otrzymają Androida 14. W tym przypadku sytuacja jest jeszcze gorsza z punktu widzenia użytkowników, ponieważ dotyczy całkowitego zakończenia wsparcia.

Korzystający z Galaxy S10, Galaxy S10+, Galaxy S10e, Galaxy A50 oraz Galaxy A30 już wcześniej musieli pogodzić się z brakiem kolejnych wersji systemu. Teraz muszą natomiast zaakceptować fakt, że producent nie będzie wydawał na ich sprzęt poprawek bezpieczeństwa. Ujmując to kolokwialnie, wysyła wymienione smartfony na emeryturę.

Warto odnotować, że w minimalnie lepszej sytuacji są osoby korzystające z Galaxy S10 5G i Galaxy S10 Lite. Te modele mają zapewnione kwartalne poprawki zabezpieczeń. Jednocześnie trzeba być przygotowanym, że taka sytuacja też ulegnie w najbliższym czasie zmianie.

Samsung zapewniał o dłuższym wsparciu smartfonów. O co chodzi?

Galaxy S10, Galaxy S10+, Galaxy S10e, Galaxy A50 oraz Galaxy A30 to smartfony z 2019 roku. Wszystkie zadebiutowały z systemem Android 9.0 na pokładzie. Seria Galaxy S10 dostała trzy kolejne duże aktualizacje i dotarła do Androida 12. Galaxy A50 i Galaxy A30 otrzymały odpowiednio dwie i jedną dużą aktualizacje.

W zeszłym roku Samsung zmienił swoją politykę i ustanowił nowy standard aktualizacji. Właściciele flagowych smartfonów tego producenta mogą liczyć na cztery lata aktualizacji systemu oraz pełne pięć lat poprawek bezpieczeństwa. Zasada ta obowiązuje jednak od serii Galaxy S21 w górę. Nie objęła starszych flagowych smartfonów, w tym właśnie serii Galaxy S10.

Źródło: sammobile

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kasuja Wpisy Automatem
  9
  nie mam zamiaru kupować drogiego telefonu. od lat jadę na budżetówkach. czy firmówka czy budżetówka, i tak po 3ch latach brak wsparcia więc jaka różnica?

  co gorsza, nie ma żadnego technologicznego powodu, aby smartfony mogłyby być tak otwarte jak komputery, aby można było sobie reinstalować dowolny z dostępnych systemów do woli. dziwię się że Huawei tak nie robi, bo w ten sposób bez problemu by obeszli embargo wykluczenia z integracji z gógle. a co najlepsze, każdy by miał wybór czy chce być zintegrowany z gógle, czy nie chce.
  • avatar
   saser
   8
   Mam gdzieś nowe wersje systemu/nowe funkcje. Wiedziałem co kupuję i producent nie ma obowiązku dorzucać nowych funkcji ale wkurza mnie olewanie aktualizacji bezpieczeństwa lub usuwania błędów. Jeśli UE na poważnie jest eko to zamiast czepiać się ładowarek powinna wymóc na producentach wsparcie bezpieczeństwa na 5 lat i to w każdym telefonie. Nie tylko w flagowcu.
   • avatar
    ooooo
    6
    Czekam na karę dla Samsunga za tego typu praktyki. Ja mam korzystać z papierowych słomek i zabrania mi się korzystania z samochodu, a korporacjom pozwala się zanieczyszczanie środowiska sprawnymi, ale nieaktualizowanymi telefonami. Super.
    • avatar
     antytalent
     4
     Tak to jest z tym androidem. Setki modeli telefonów i dla każdego trzeba robić i przystosowywać system. To są koszty i mnóstwo pracy.
     • avatar
      stanczyk
      1
      Mam S9+ w ciągłym użyciu i nic lepiej nie jest mi potrzebne.
      • avatar
       Konto usunięte
       -6
       Za używanie telefonu bez aktualizacji grożą kary, więc najlepiej kupować nowe co pół roku. Stare wyrzucać, bo stanowią niesamowite zagrożenie.
       • avatar
        Aranda
        0
        I tak sie produkuje elektrośmieci.... A producenci bredzą coś o ekologii.