Pamięć flash

Samsung produkuje 20 nm pamięci DDR 2.0

przeczytasz w 1 min.

Jeden z czołowych dostawców pamięci – Samsung, zaczyna produkcję modułów w procesie technologicznym 20 nm. Ich zastosowanie będzie można znaleźć w urządzeniach mobilnych, choćby takich, jak następnej generacji smartfony, tablety lub dyskiSSD.

Koreańska korporacja chwali się, że jest pierwszą, w której fabrykach z taśm produkcyjnych schodzą kości pamięci w tak małym procesie technologicznym. Wysoko wydajnościowe układy (Multi Level Cell, w skrócie MLC) początkowo mają mieć pojemność 64 GB.

MLCDDR 2.0 oferują przepustowość na poziomie 400 Mbps, czyli 10 razy więcej, niż w przypadku tradycyjnych modułów SDR. Jak podaje Samsung, jest to wartość trzy razy większa w stosunku do chipów DDR 1.0 o pojemności 32 GB z 2009 roku odznaczających się przepustowością 133 Mbps. Koreański producent podaje również, że najnowsze pamięci MLC 64 GB mają 50% wzrost wydajności produkcyjnej w odniesieniu do modułów MLC 32 GB DDR 1.0, które są wytwarzane w procesie 30 nm.

Coraz mniejszy proces technologiczny stawia ogromne wyzwania producentom. Znacznie łatwiej o pomyłkę, w razie której straty mogą być liczone nawet w miliardach dolarów. Z drugiej strony, niższy proces obniża koszta produkcji podzespołów, a w przypadku pamięci, procesorów i układów graficznych, pozwala stosowaćmniejsze napięcia zasilające, co pozwala obniżyć pobór energii.

Samsung DDR 2.0 64 GB

Samsung DDR 2.0 64 GB - idealne do urządzeń mobilnych

(powyżej przykładowy wygląd pamięci DDR2 RAM)

Więcej o pamięciach:

Źródło: techeye

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Nie do końca rozumiem. Czy Pamięci DDR 2.0 to to samo co DDR2? Oczywiście domyślam się że te pierwsze mają zastosowanie w dyskach SSD (jak sam autor news'a zaznaczył), ale czy różnice są tylko marginalne czy może to zupełnie co innego, a "2.0" oznacza tylko że to druga generacja. Wie ktoś może?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   coraz mniejszy prosec coraz szybsze z miesiaca na miesiac, idzie sie w tym wszystkim pogubic
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ja jeszcze nie mam w moim ( czołgu ) dysku ssd więc tylko się cieszyć i czekać by dorwać jak najlepszy kąsek ;pp żebym potem nie żałował żę mogłem czekać dłużej , puki co da się żyć z hdd
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Jeśli się nie mylę to pojemność pojedynczych kostek pamięci podaje się w gigabitach tj np. 64Gb, a nie gigabajtach (tak jak newsie) tj.64GB. Wydaje mi się, że na wortalu o tematyce komputerowej autorzy piszący newsy powinni się jako tako orientować w jednostkach...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      w gigabitach mierzy się szybkosc przesyłu danych a nie pojemnosci
      • avatar
       nazaropeth
       0
       400MB/s - kiedyś pamięć RAM w PC nie miała takiej przepustowości! Jak dla mnie robi wrażenie.