SSD

Samsung zapowiada dyski SSD z pamięciami QLC - SSD 860 QVO i SSD 980 QVO

przeczytasz w 1 min.

Producent przygotował dwie nowe serie z segmentu konsumenckiego. Powinniśmy oczekiwać większej pojemności i niższej ceny.

SSD z pamięciami QLC NAND powoli stają się nowym trendem na rynku nośników półprzewodnikowych. Ostatnio tego typu konstrukcje zapowiedział też Samsung - pierwsze szczegóły na temat nowych modeli ujawniono na konferencji Samsung Tech Day w San Jose.

Wiadomo, że w konsumenckiej ofercie producenta pojawią się dwie serie z pamięciami QLC V-NAND – 2,5-calowe modele SSD 860 QVO pod SATA oraz SSD 980 QVO pod M.2 NVMe. Te drugie mają konkurować m.in. z modelami Intel SSD 660pCrucial P1.

Na tym jednak się nie skończy, bo oprócz tego planowane jest kilka nowych serii z segmentu profesjonalnego: BM991 pod NVMe, BM1653 pod SAS oraz BM1733 i BM9A3 pod NVMe dla serwerów.

Czy nośniki z pamięciami QLC przyjmą się na rynku? Wszystko będzie zależeć od opłacalności. Co prawda nowe pamięci cechują się mniejszą wytrzymałością na cykle programowania, ale przy okazji mają przełożyć się na większą pojemność i jeszcze niższe ceny nośników.

Źródło: Samsung, ComputerBase

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  5
  Ceny cenami, tylko jak faktycznie wypadnie żywotność takich modułów.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   "Co prawda nowe pamięci cechują się mniejszą wytrzymałością na cykle programowania, ale przy okazji mają przełożyć się na większą pojemność i jeszcze niższe ceny nośników."

   Ta na pewno, tak samo jak "przełożyły" się TLC. QLC jedynie oznacza niższy koszt produkcji czyli większy zysk, bajki o niskich cenach nośników dla konsumenta już przerabialiśmy przy okazji TLC.
   • avatar
    Gatts-25
    1
    Pozostaje czekać do przyszłego roku bo Samsung zrezygnował z wypuszczenia 2generacji Z-SSD na rynek konsumencki spowodowane oczekiwaniem na wdrożenie 7nm EUV.
    Na jednym z portali zostały ujawnione plany podczas ostatniego sympozjum tej firmy w Japonii gdzie Z-SSD kolejnej generacji ma mieć przepustowość 12GB/s oczywiście na rynek korporacyjny więc na rynek konsumenta będzie można liczyć , że 8GB/s w końcu tu zawita.Jako , że ma mieć to od razu wsparcie w PCIe 4.0 to dla korporacji musi od razu korzystać przynajmniej z 6 linii żeby obsłużyć tą przepustowość a dla konsumenta pewnie zostaną 4linie PCIe 4.0 więc pozostaje się wstrzymywać z zakupem bo ceny SSD i tak lecą w dół.
    • avatar
     kokosnh
     0
     QVO...
     • avatar
      Zef1r
      0
      A nie lepiej poczekać na heksa HLC?