Dyski

SATA 3.2: finalna specyfikacja standardu - nowe interfejsy, funkcje i udoskonalenia

przeczytasz w 2 min.

SATA-IO opublikowało finalną specyfikację standardu SATA 3.2, która wprowadza pewne udoskonalenia i poprawki w stosunku do standardu SATA 3.1.

SATA standard interfejs logo

Organizacja SATA-IO (Serial ATA International Organization) opublikowała finalną specyfikację standardu SATA 3.2, która wprowadza pewne udoskonalenia i poprawki w stosunku do standardu SATA 3.1 z 2011 roku.

Główną nowością dodaną przez standard SATA 3.1 jest interfejs SATA Express – dzięki połączeniu złączy SATA i PCI-Express 3.0, możliwe jest osiągniecie przepustowości na poziomie 2 GB/s (przy dwóch liniach sygnałowych PCI-Express 3.0), podczas gdy najnowszy standard SATA oferuje jedynie przepustowość 6 Gb/s (0,75 GB/s).

Nowa specyfikacja SATA 3.2 wprowadza złącze M.2, które zostało zaprojektowane z myślą o tabletach i netbookach. Warto jednak wspomnieć, iż umożliwia ono obsługę nie tylko półprzewodnikowych dysków SSD, ale również kart rozszerzeń pokroju Wi-Fi, WWAN czy też USB.

„Technologia SATA będzie się rozwijać, aby sprostać stale zmieniającym się wymaganiom w branży magazynowania danych. Aktualizacje specyfikacji standardu w wersji 3.2, takie jak SATA Express i ulepszenia półprzewodnikowych nośników hybrydowych, są napędzane przez aktualne trendy rynku. Nowe funkcje wykazują stałe zaangażowanie się SATA-IO w dostarczanie tanich i wysokowydajnych rozwiązań pamięci masowych.” - powiedział Mladen Luksic, prezes organizacji SATA-IO.

SATA Express M.2 interfejs slajd

SATA Express M.2 interfejs slajd      SATA Express M.2 interfejs slajd

Standard SATA 3.2 wprowadza również inne, mniej istotne udoskonalenia:

 • microSSD – standard wbudowanych dysków SSD w jednym module SATA
 • Universal Storage Module (USM) – dodano modyfikację w wersji USM Slim, która zmniejsza grubość nośnika
 • DevSleep – zmniejszono pobór energii dysków będących prawie w stanie wyłączenia
 • Transitional Energy Reporting – ułatwiono zarządzenie energią
 • Hybrid Information – zwiększono wydajność nośników hybrydowych SSHD
 • Rebuild Assist – przyspieszono proces odbudowywania danych z macierzy RAID

Zainteresowani standardem SATA oraz jego najnowszą specyfikacją w wersji 3.2, mogą odwiedzić stanowisko organizacji SATA-IO (nr 806) na konferencji Flash Memory Summit, która odbędzie się 13-15 sierpnia w Santa Clara.

Źródło: SATA-IO

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  5
  Mi w SATA zdecydowanie brakuje PRĄDU! Po co mi SATA lub eSATA na tyle obudowy lub froncie, w laptopach, serwerze NAS itp. urządzeniach jak i tak nie mogę tam podłączyć żadnego dysku twardego, bo muszę lecieć z jakimś zasilaczem do gniazdka z prądem lub w przypadku komputera PC wyprowadzać kable od zasilacza na zewnątrz. USB z kolei prąd ma, ale za mały żeby ruszył dysk 3.5".
  • avatar
   apuk666
   3
   Wybaczcie, że tak w komentarzu newsa. Mam pytanie dla moderacji czy administracji strony. Dlaczego nic mi się nie wyświetla w koncie, w zakładce z moimi komentarzami itp? Wiem, że teraz na stronie zachodzą jakieś gruntowne zmiany. Zostanie to naprawione, czy usunięte na dobre?
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Nowa specyfikacja SATA 3.2 wprowadza złącze M.2, które zostało zaprojektowane z myślą o tabletach i netbookach. Warto jednak wspomnieć, iż umożliwia ono obsługę nie tylko półprzewodnikowych dysków SSD, ale również kart rozszerzeń pokroju Wi-Fi, WWAN czy też USB.

    No rzeczywiście jakby MPCIE było niewystarczające i szybsze?
    • avatar
     hideo
     1
     wreszcie bo dyski ssd na pci-e są dużo szybsze od tych na sata
     • avatar
      Terrorek
      0
      a ja nawet nie mam 3 ; ((
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Widocznie nie wystarczające ...