Internet

Scareware rozprzestrzenia się poprzez ICQ

przeczytasz w 1 min.

Cyberprzestępcy wykorzystali znany komunikator internetowy ICQ do reklamowania fałszywego programu antywirusowego „Antivirus 8”.

Warto przeczytać:
Cyberhandel kradzionymi danymi bankowymi
 Spamu jest coraz mniej
 Na Twitterze grasuje robak!

Fałszywe programy antywirusowe nie są niczym nowym - już od dawna straszą one użytkowników komputerów rzekomymi zagrożeniami i oferują możliwość szybkiego ich usunięcia, często za niemałe pieniądze. Oczywiście szkodliwe programy, którymi grożą nam te aplikacje (stąd angielska nazwa „scareware”), nie istnieją, a jedyne co zyskamy instalując je, to rzeczywiste zagrożenia atakujące nasz komputer.

Najnowsza aktywność cyberprzestępców w dziedzinie fałszywych antywirusów wykorzystuje popularny komunikator ICQ, a dokładniej wbudowany w niego mechanizm pozwalający na wyświetlanie reklam. Najnowszy atak jest kolejnym przykładem wykorzystania zaufanego programu do infekowania komputerów użytkowników.

Cyberprzestępcy bardzo postarali się, aby ich serwer wyglądał na zaatakowany przez hakerów. Poprzez przedstawienie siebie jako ofiary próbują oni uniknąć oskarżenia o dystrybuowanie szkodliwego oprogramowania.

 

Okno instalatora fałszywego programu antywirusowego


 

Szczegóły techniczne dotyczące nowego zagrożenia wykorzystującego ICQ oraz wskazówki jak się go ustrzec można znaleźć TUTAJ.

Źródło: Kaspersky Lab

Polecamy artykuły:  
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelników
Easter Eggs, czyli jaja w grach
Testy laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cura666
  0
  Zainstaluj naszego antywirusa i wyslij te wiadomosc do dziesieciu osob albo zginiesz w ciagu trzech dni.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   ICQ jeszcze żyje? :) To dopiero jest news. Ech, stare dobre czasy... teraz Skype i Facebook powoli zabijają stare komunikatory jak Yahoo, ICQ, czy MSN.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    A o GG to już wgl się nie wypowiadam najgorsze ścierwo jakie polak napisał !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • avatar
     poprostujakub
     0
     WTW RLZ. Przynajmniej w stosunku do GG ;)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Kuba ma racje :)