Drony

Dronowi kurierzy o krok bliżej

przeczytasz w 1 min.

W różnych krajach tylko mówi się o realizacji dostaw kurierskich za pomocą dronów, a w Chinach właśnie stało się to rzeczywistością. Firma SF Express otrzymała oficjalne pozwolenie na taką działalność.

Amazon testuje, DelivAir testuje, Airbus testuje i wielu innych graczy również. Władze poszczególnych krajów nie są jednak przekonane co do tego, czy drony są w stanie bezpiecznie dostarczać przesyłki. Co innego Chiny…

Chińskie władze wydały pierwsze pozwolenie na dostarczanie paczek za pomocą bezzałogowych maszyn latających. Zgodę na oferowanie takiej usługi otrzymała największa (po China Post) firma logistyczna w kraju, SF Express. Oczywiście zezwolenie nie zostało przyznane tak po prostu – od ponad pół roku trwały bowiem testy, które najwyraźniej zakończyły się pełnym sukcesem. 

Przynajmniej początkowo SF Express wykorzysta drony w obszarach wiejskich i słabo zaludnionych. Jak będzie to działać? Najpierw duże samoloty będą transportować duże ilości towaru do sortowni, potem duże drony będą je dystrybuować do lokalnych magazynów, by wreszcie małe drony mogły dostarczać paczki bezpośrednio do klientów. Dzięki temu dostawa ma być szybka (bo nieograniczana przez drogi) i bezproblemowa.

Być może właśnie od tego, jak usługa wypadnie w Chinach, będzie zależeć to, czy podobne pozwolenia zostaną wydane w innych krajach. Co uważacie na temat tej koncepcji – czy chcielibyście, by zamiast kurierów paczki dostarczały wam drony?

Źródło: Yicai, Quartz, Asia Times, Technode

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Pod warunkiem, że dron dostarczy przesyłkę w tej samej cenie co kurier. Jak ktoś siedzi w domu to widzi dron/ewentualnie dostaje esa, że maszyna podchodzi do lądowania to leci odebrać i po sprawie :)

  Problem powstaje jak nikogo nie ma w domu i np pada deszcz, albo całe podwórko jest zawalone śniegiem...
  O dostarczaniu w miejscach publicznych typu blokowiska, gdzie każdy ma prawo wstępu to już chyba w ogóle nie ma mowy...

  Długo jeszcze poczekamy na takie usługi
  • avatar
   Misza102
   0
   Uważam że w Polsce do sie nie uda. Koszt pracy kuriera jest za niski, a ilośc złodziei za duża. / czesto pada, problemow można moznożyc i mnożyć. (założyłem sie nawet o 5000zł w 2015r że do 2020 u nas w PL (zakład jest o warszawe)- to sie nie uda