Bezpieczeństwo

Sprawdź co kryje się pod skróconym linkiem - zadbaj o swoje bezpieczeństwo

przeczytasz w 1 min.

W trosce o bezpieczeństwo powinniśmy pamiętać o tym, by przed kliknięciem w skrócony link sprawdzić, co tak naprawdę się pod nim kryje.

Link Mashable

Ktoś mądry wpadł jakiś czas temu na świetny pomysł, by stworzyć narzędzie do skracania linków. Płynące z tego korzyści są spore – możemy na przykład zmieścić standardowo długi adres w wiadomości SMS, gdzie liczba znaków jest ograniczona lub zapamiętać niedługi ciąg znaków, by później szybko dostać się pod dany adres z innego miejsca niż zwykle. 

Niestety, jak to bywa w przypadku większości dobrych pomysłów, zawsze znajdzie się ktoś, kto wykorzysta je do innych, niż zakładano, celów. I tak – skrócone linki coraz częściej kryją pod swoją postacią zainfekowane strony mogące stanowić poważne zagrożenie, strony, na które gdybyśmy widzieli pełen adres – nigdy byśmy nie weszli. 

W trosce o bezpieczeństwo swoje i swojego komputera powinniśmy pamiętać o tym, by przed kliknięciem w skrócony link sprawdzić, co tak naprawdę się pod nim kryje. Jak się okazuje – nie jest to wcale takie trudne. W sieci możemy znaleźć szereg stron, oferujących właśnie tego typu narzędzia – LongURL, TrueURL, CheckShortURL, GetLinkInfo i wiele innych. Każdy znajdzie cos odpowiedniego dla siebie. Te cztery cechują się dużą czytelnością i łatwością obsługi – wystarczy wkleić krótki link i kliknąć odpowiedni przycisk. Tylko tyle, a może uchronić przed wieloma problemami.

CheckShortURL screen

Źródło: Neowin, inf. własna, LongURL, TrueURL, CheckShortURL, GetLinkInfo, Mashable

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mat9v
  8
  Są do Chroma i Firefoxa dodatki które robią to samo bez otwierania specjalnych stron :) Szukam jakiegoś który podłączy się pod zdarzenie "mouse over" aby wyświetlić pełny URL jak tylko "zawiśniemy" nad nim myszką....
  • avatar
   xfire25
   0
   Ja tam bez żadnych dodatków potrafię to sprawdzić ;p
   Zapomnieliście o 3 możliwości . Można na tym zarobić. Średnio 10 linków na fanpage-ach daje ci 0,5-1 zł zarobku . Tylko nie pisać, że proponuje. Ja tylko uświadamiam. :]
   • avatar
    tn3.pl
    0
    Najlepsza strona do skracania linków to http://tn3.pl
    • avatar
     camywea
     0