Technologie i Firma

Sieć stacji ładowania EV w Polsce - projekt rozpocznie się w Łodzi

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

W przyszłym roku Polska Grupa Energetyczna postawi pierwsze stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Na początek Łódź, potem cała Polska.

Do 2025 roku po polskich drogach jeździć ma milion samochodów elektrycznych (według zapewnień Ministerstwa Energii), z czego część wyjechać ma z polskich fabryk polskiego producenta. Jednak żeby elektryczna rewolucja mogła się wydarzyć, kierowcy muszą mieć też gdzie te samochody ładować. I tutaj z pomocą przychodzi PGE.

Polska Grupa Energetyczna w przyszłym roku wystartuje z pilotażowym projektem budowy i rozbudowy publicznych stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwszy etap obejmie sześć punktów na mapie Łodzi i okolic. Stacje będą zapewniać prąd stały o mocy 50 kW, a ładowanie akumulatora do 80 proc. pojemności powinno zająć na nich od 20 do 30 minut (w zależności od modelu). Klienci flotowi będą mogli natomiast skorzystać z wolnych stacji ładowania w trzech wersjach 3,3 kW, 11 kW i 22 kW. Czas ładowania – 4-8 godzin.

Łódź została wybrana ze względu na „potencjał komunikacyjny miasta” – jak tłumaczy wiceprezes zarządu PGE ds. innowacji Paweł Śliwa. Jednak to tylko pierwszy etap. Z biegiem czasu Grupa ma nadzieję na rozbudowanie sieci stacji na terenie całego kraju. Docelowo mówi się o co najmniej kilkuset takich punktach. Do korzystania z nich (i kupowania samochodów elektrycznych w ogóle) zachęcać ma atrakcyjny cennik i korzystny dla klienta system rozliczania – nie za kilowatogodziny, lecz czas korzystania z ładowarki.

Źródło: Money, PAP

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  roman106
  Czytałem artykuł o ulgach i dotacjach na samochody elektryczne w Europie. W każdym kraju, nawet w Bułgarii i Rumuni są jakieś ulgi, Jedynie w Polsce wielkie ZERO! Ale nie ma co się martwić, bo w Kambodży też nie ma ulg, więc nie jesteśmy na szarym końcu w świecie.

  A tyle rząd mówi o stawianiu na samochody elektryczne. Widać jak jest w praktyce.
  6
 • avatar
  Xaros
  Zaczynać od miasta, które jest największą patologią tego kraju zaraz za wiejską?
  2
 • avatar
  bartomancer
  Zastanawiają mnie te obraźliwe komentarze.
  Albo to PiSowe pachołki dalej atakują miasto albo prostaczkowe jednostki pokazują wyraz swojej zazdrości dla najszybciej rozwijającego się z dużych miast w Polsce...
  Stacje cieszą, szybciej zacznie przybywać elektryków, które już w Łodzi widuję coraz częściej. Nie będziemy mieć pewnie dzięki temu problemów ze smok(g)iem ;)
  2
 • avatar
  Elektromonter
  Bzdury gadacie. Akurat elektrownie w Polsce są mocno modernizowane aby zapewnić lepszą wydajność i więcej energii i lepszą po to żeby jej nie zabrakło na przyszłość!
  Kozienice, Jaworzno, Opole a za niedługo Turów i wiele mniejszych elektrociepłowni!
  Trzeba się interesować czymś więcej niż tylko smartfonikami, gierkami i głupimi apkami. Jak obeznacie się w temacie to później nie będzie pisać takich bzdur że elektrownie na węgiel są do bani!!!
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  w Łodzi? HahahAHAHAAHAHAAHAHA.

  Syf. A tych co wpadli na ten projekt zapraszam do psychologa.
  -1
 • avatar
  m4ciejka
  samochody elektryczne w polsce maja taki sam sens, jak salatka w mcdonaldzie... ladnie, pieknie, nie spalasz paliwa, energia czysta bo elektryczna... tylko czy ktos zanim na to wpadl pomyslal skad energia elektryczna w polsce? no chyba, ze to kolejny genialny plan majacy na celu ratowanie wungla jako napedu energtycznego w naszym malym zascianku.
  -1
 • avatar
  darioz
  Byłem ostatnio w Łodzi. Straszne miasto! Jednym słowem syf, kiła i mogiła!
  -3
 • avatar
  ProTofik
  Przyjdzie seba z kolegami, skopie, podpali, i tyle z tego będzie.
  -5
 • avatar
  guziel
  Japończycy i Chińczycy odpuścili sobie typowe elektryki na rzecz wodorowych hybryd. Ciekawe dlaczego my widzimy potencjał w ślepej ścieżce "ewolucji".
  -5
 • avatar
  dziks
  (...)do 80 proc. pojemności powinno zająć na nich od 20 do 30 minut (...) Dosc pokretny sposob reklamowania ladowarek. Faktem jest, ze dzisiejsze auta elektryczne zuzywaja 15-25kWh/100km - stad prosty rachunek, ze ladujac 1 godzine max moca 50kW zapewniam sobie kolejne 200-300km.

  http://samochodyelektryczne.org/img/wiadomosci/zoom/zasiegi_epa_-_20161128.png
 • avatar
  Fenio
  Co to za stacja ładowania mająca 3,3kW ? Do Melexów ?