Ciekawostki

Smartfony nas „odmóżdżają”

przeczytasz w 1 min.

Smartfon na biurku sprawia, że jesteśmy mniej wydajni i mniej koncentrujemy się na zadaniu, które aktualnie wykonujemy. Tak pokazuje badanie.

W dzisiejszych czasach wiele osób zgodziłoby się pewnie ze stwierdzeniem, że „bez smartfona czuję się jak bez ręki”. Okazuje się jednak, że jednocześnie ze smartfonem może brakować nam czegoś innego….

Naukowcy z University of Texas at Austin przeprowadzili badanie, którego wyniki są właściwie jednoznaczne. Smartfony, mianowicie, skutecznie obniżają wydajność naszych procesów poznawczych i pamięciowych. Innymi słowy, tak bardzo absorbują nasz umysł, że nie pozwalają w pełni skoncentrować się na niczym innym.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza miała smartfony na biurkach, druga – w kieszeniach lub plecakach, a trzecia – w innym pokoju. W każdym przypadku urządzenia były wyciszane. Okazało się, że im dalej od nas znajduje się telefon, tym lepiej radzimy sobie z zadaniami matematycznymi i skuteczniej zapamiętujemy treści. 

Smartfon umysł wykres
Wykresy pokazują, że im dalej znajduje się telefon, tym lepiej myślimy.

Zwróćcie uwagę, że nie ma tu mowy o korzystaniu ze smartfona.. Już samo to, że znajduje się on w tym samym pomieszczeniu – na biurku – sprawia, że nie koncentrujemy się w pełni na wykonywanym zadaniu. Nawet wtedy, gdy urządzenie jest wyciszone i (wydawałoby się, że) nie pochłania naszej uwagi. A jednak pochłania.

Źródło: The Next Web. Foto: helloolly/Pixabay (CC0)

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maker
  11
  Ja zawsze miałem problemy z koncentracją jak w tym samym pokoju siedziała dziewczyna z dużym dekoltem i jędrnym biustem...
  • avatar
   PIRAT_PL
   4
   Nie tyle odmóżdżają a dekoncentrują i absorbują uwagę trochę tytuł nieadekwatny do artykułu.
   Nie mniej fakt że siłą rzeczy człowiek sięga po ten telefon jak palacz po papierosa.
   • avatar
    musslik
    3
    Ludzie byli są "odmóżdżeni" od początku stworzenia :)
    • avatar
     rlistek
     1
     Termin „odmóżdżają” zupełnie tu nie pasuje. Badanie pokazało, że obniżają koncentrację.
     • avatar
      Mkozlowski
      1
      Też mi odkrycie, telefon może służyć jako źródło wiedzy ale może też być narzedziem do bezsensownego zabicia czasu przeglądając miliardy memów i durnych stron. W pracy co rusz się sięga żeby zobaczyć sms, fb czy pogodę.
      • avatar
       MokryN
       1
       Tylko iPhone odmóżdżają. Reszta jest OK.
       • avatar
        Q2hvY2hsaWs4
        1
        Dziwne badanie... a raczej dziwne wyniki...
        Jak się bada poziom koncentracji?
        • avatar
         Pószek okrószek
         -18
         Zaraz się zgromadzi cebula z tekstami typu, że inni tylko na fejsbukach siedzą, a oni to książki czytają na smartphonach.

         Fakt jest taki, że smartphone nie ma tu wiele do odmóżdżenia, bo równie dobrze można powiedzieć podobnie o książce, w której znajdziemy same ero-obrazki. Liczy się treść, czy to na smartphonie, czy w książce. A to, że ktoś jest leniem śmierdzącym, to już inna sprawa.
         • avatar
          Silver
          0
          Skoro sama obecność obniża koncentracje to może wynikiem nie jest to, że smartphone a promieniowanie? Skoro napisali, że wyciszone to znaczy, że tryb samolotowy był wyłączony co podkreśla tylko moją tezę. W nocy np należy go uruchomić, gdyż udowodniono, że znajdujący się w odległości mniejszej niż metr zaburza funkcje mózgu w czasie snu. Ponadto obecne urządzenia mają więcej metalowych elementów niż stare plastikowe mydelniczki i inne w wyniku czego SAR jest wyższy.