Nauka

Soczewki kontaktowe dające wizję w podczerwieni

przeczytasz w 1 min.

Dzięki grupie inżynierów z Uniwersytetu w Michigan i grafenowi.

soczewki podczerwień

Soczewki kontaktowe dające wizję w podczerwieni. Brzmi jak jeden z gadżetów Jamesa Bonda? Być może. Dzięki nowemu wynalazkowi inżynierów z Uniwersytetu w Michigan już wkrótce będą one mogły być jednak dostępne dla każdego.

Soczewki naukowców z Uniwersytetu w Michigan to kolejny dowód na to, że liczba zastosowań grafenu dynamicznie wzrasta. Ze względu na swoje właściwości, możliwe do osiągnięcia są rozwiązania, które dotychczas były nieosiągalne. 

Jedną z właściwości cechujących grafen jest absorbowanie energii światła. Niestety jednocześnie materiał jest bardzo cienki, przez co nie jest w stanie wchłonąć jej zbyt wiele. Zespół naukowców z Michigan wymyślił jednak sposób na rozwiązanie tego problemu. 

Umieścili oni mianowicie pomiędzy dwoma warstwami grafenu materiał dielektryczny. Służy on do transportowania wygenerowanych wskutek padania światła na górną warstwę grafenu elektronów na tę niższą. 

W wyniku tego procesu powstaje ich około stukrotnie więcej, a utworzony tak fototranzystor cechuje się światłoczułością porównywalną z sensorami standardowych kamer cyfrowych. 

Opracowany prototyp może rejestrować standardowy obraz, jak również podczerwony czy ultrafioletowy. Według twórców technologia może znaleźć zastosowanie między innymi w wojsku oraz medycynie.

Źródło: Dvice, ExtremeTech

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stupidisco111
  19
  Sam Fisher bez gogli ?!?!?
  to jak ... Ferdek bez piwa... jak Bolek bez Lolka .... jak koziołek bez matołka!! :(
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Jeszcze kilka (naście, dziesiąt) lat i będziemy mieli dzisiejsze smartfony, kamery, audio odtwarzacze i inne futurystyczne rzeczy wszczepiane gdzieś w człowieka. Czyli Predator, to nie była fikcja o.O
   Umieram z ciekawości, jak by to ułatwiło/utrudniło życie.
   • avatar
    OBoloG
    -4
    Ponoć grafen wynaleźli Polacy to jakim prawem testują go amerykanie czyżbyśmy już pozbyli się patentu na rzecz sojuszu (włążenie do D... USA). Jeśli nie to mnie poprawcie bo żal by było patrzeć jak coś co może nam przynieść chwałę i pieniądze zostanie sprzedane jak niebieski laser i inne technologie wynalezione w Polsce.
    • avatar
     Dudzio993
     -5
     Fajna sprawa, przychodzisz po kumpla pod drzwi, pukasz i mama jego odpowiada, że X nie ma w domu, odpalasz soczewki i patrzysz, że jest wtedy wiesz, że chu*j*e*k z niego :D
     • avatar
      NewUnnamedUser
      0
      Oho... zaczęło się.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       ;-)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Pisze że w podczerwieni a dale fotę z termowizji ??
        • avatar
         Rebal
         0
         Ja bym tam wolał soczewki, które pomogą mi jeździć na rowerze nocą coś ala noktowizor tylko nie tak ciężki i nieporęczny.