• benchmark.pl
 • Foto
 • Kosmiczny Sony A7S II i jego filmy 4K w dosłownym tego słowa znaczeniu
Foto

Kosmiczny Sony A7S II i jego filmy 4K w dosłownym tego słowa znaczeniu

przeczytasz w 2 min.

Pełnoklatkowy bezlusterkowciec Sony A7S drugiej generacji stał się pierwszym komercyjnym aparatem, który zainstalowano na zewnątrz ISS.

Kosmiczność SonyA7S II można opisywać na wiele sposobów. Ze względu na bardzo duży rozmiar pojedynczego piksela, wyśrubowaną czułość ISO, przy której rejestrowane zdjęcia i filmy mają dobrą jakość. Teraz o Sony A7S II możemy powiedzieć tak, gdyż znalazł się on w przestrzeni kosmicznej. I to nie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w bezpiecznym wnętrzu, ale na zewnątrz jej japońskiego modułu Kibo skąd rejestruje filmy 4K i zdjęcia.

Od lat fascynujemy się zdjęciami z sond kosmicznych. Zarazem zastanawiamy się jak by to było, gdyby takie zdjęcia wykonywał jeden z najnowszych modeli aparatów cyfrowych, a nie kamery, które co prawda są doskonale przygotowane do pracy w przestrzeni kosmicznej, ale nie maja tak dobrej rozdzielczości jak cyfrówki.

Sony A7S II pewnie miałby ciężkie terminy, gdyby musiał pracować na pokładzie sondy wysłanej na Marsa. Na szczęście na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zawsze jest ktoś to pomoże w ewentualnej naprawie, a poza tym to jeszcze nie tak daleki Kosmos.

Z ziemi na orbitę

Sony A7S II rozpoczął swoją podróż kosmiczną 9 grudnia 2016 roku. Poleciał na pokładzie statku wystrzelonego z Centrum Kosmicznego Tanegashima. Niespełna dwa miesiące później, 8 lutego 2017 roku, został zainstalowany w przestrzeni kosmicznej. Aparat okrąża Ziemię w ciągu około 90 minut, rejestrując obrazy z wysokości około 400 km. Dzięki ruchomemu zawieszeniu, aparat może być skierowany prosto w kierunku powierzchni Ziemi, ale może też zmienić położenie i fotografować niebo i otoczenie modułu Kibo.

Sony Kibo moduł aparatura naukowa
Paleta z aparaturą naukową dołączona do modułu Kibo widziana w 2017 roku. Po jej drugiej stronie umieszczono aparat Sony

Sony A7S II ISS lokalizacja
Dokładna lokalizacja aparatu Sony A7S II

Poniższe wideo prezentuje historię projektu. Zaczął się on już 3 lata temu i początkowo planowano użyć pierwszą generację Sony A7S, ostatecznie jednak zdecydowano się na kolejny model ze względu na funkcję rejestracji wideo 4K bezpośrednio w pamięci aparatu.

Aparat Sony A7S II jest pierwszym produkowanym seryjnie aparatem, który umieszczono bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej. Pomijając kwestię odprowadzania ciepła, ale też podgrzewania (na orbicie mamy spore kontrasty zależnie od tego w którym kierunku skierowana jest stacja) oraz oprogramowania dostosowanego do zdalnego sterowania z Ziemi, to dokładnie to samo urządzenie, które znajdziemy w sklepach.

Jak aparat to i obiektyw

Bezlusterkowiec nie obejdzie się bez porządnego obiektywu. Sony A7S II połączono z obiektywem FE PZ 28-135mm F4 G OSS. Cyferki w nazwie mówią za siebie. Jest to zoom o ogniskowej od 28 do 135 mm o świetle f/4. Obiektyw wybrano ze względu na wbudowany silnik zoomu, który upraszcza instalację i zdalną zmianę ogniskowej.


Zestaw Sony A7S II i obiektyw FE PZ 28-135mm F4 G OSS

Wszechświat α - filmy w 4K

Po kilku miesiącach pracy Sony uznało, że wszystko sprawuje się dobrze i warto pochwalić się rezultatami. Na początek proponujemy Japonię widzianą za dnia i nocą oraz Stany Zjednoczone. Na dedykowanej stronie możemy też poznać dodatkowe szczegóły projektu i zobaczyć jak wygląda cała konstrukcja.

Źródło: Sony, JAXA, NASA, inf. własna

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  0
  Chciałbym go mieć ;)
  • avatar
   kot-kreskowy
   0
   Pięknie, teraz tylko czekać na live stream ze stacji. Będzie bosko:D