• benchmark.pl
 • Foto
 • Technologie autofokusa wykorzystujące sensor - Sony i Canon mają nowe pomysły
Foto

Technologie autofokusa wykorzystujące sensor - Sony i Canon mają nowe pomysły

przeczytasz w 1 min.

Canon proponuje autofocus, który jest rozwinięciem technologii Dual Pixel AF, a, Sony pracuje nad wykorzystaniem technologii warstwowej sensora

Sensory Sony

Sony mocno angażuje się w technologię sensorów światłoczułych. W czerwcu miała premiera trzech aparatów cyfrowych, w których to właśnie ten podzespół stanowi o ich sile. Od wielu miesięcy mówi się również o zakrzywionych sensorach. To nie wszystkie ciekawe rzeczy nad którymi myślą inżynierowie Sony. Wiedzą również jak ważny jest autofocus i chcą wykorzystać nawet wszystkie piksele do detekcji fazowej.

Pomysł jest nieco innej natury niż Canon Dual Pixel AF. Sony nie chce bowiem dzielić piksela na dwoje, a wykorzystać opanowaną już do pewnego stopnia technologię sensorów warstwowych. Według patentu Sony, taki sensor miałby dwie warstwy, z których jedna odpowiadałaby za rejestrację światła, a druga za detekcję fazową AF.

Oznacza to, że wszystkie piksele będą mogły brać udział w pomiarze ostrości. To rozwiązanie stanowi dalszą ewolucję już obecnych na rynku sensorów Sony IMX230, które znalazły się w smartfonach Honor 7.

Sony dwuwarstwowa technologia AF

Canon również pokłada nadzieje w skutecznie działającym autofokusie. Jego patent opisujący technologię Hexa Pixel AF to jak się można spodziewać rozwinięcie wspomnianego Dual Pixel AF. Nowa technologia ma w zamyśle wykorzystywać zarówno technikę detekcji kontrastu jak i detekcji fazy przy wykorzystaniu tej samej grupy szesnastu pikseli.

Canon Hexapixel AF

Cierpliwie czekamy, co wyniknie z prac Sony oraz Canona.

Źródło: sonyalpharumors, canonrumors

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  sam jestem ciekaw. Dobre info.
  • avatar
   Kenjiro
   0
   Czujnik warstwowy ma bardzo poważną wadę, znacznie zmniejsza czułość - w tym przypadku tak AF jak i normalnego obrazu. Jedyny zysk z tego jest w przypadku dużego rozmiaru piksela, ale mimo tego matryce Foveon oparte na podobnym pomyśle oferowały znacznie słabsze parametry wyjściowe (obraz) względem konkurencji.