Nauka

Dwa udane lądowania w jeden weekend - nowy rekord SpaceX

przeczytasz w 1 min.

W ciągu 48 godzin firma Spacex wystrzeliła w kosmos dwie rakiety i obie zdołała później odzyskać. To był prawdziwy pokaz możliwości.

To był udany weekend dla SpaceX. Firma Elona Muska z ambicjami, by eksplorować kosmos z powodzeniem dokonała dwóch lądowań rakiet Falcon 9 w ciągu 48 godzin, dając tym samym pokaz swoich możliwości.

Pierwsza rakieta (z odzysku) pozwoliła wynieść na orbitę pierwszego bułgarskiego satelitę o nazwie BulgariaSat-1. Ze względu na konieczność dotarcia na wysoką orbitę, misja była trudniejsza niż zwykle, dlatego też lądowanie było bardziej problematyczne. Udało się jednak – uderzenie o powierzchnię było solidne, ale nie doprowadziło do poważnego uszkodzenia lub przechylenia się Falcona.

Druga rakieta wyniosła na orbitę 10 satelitów Iridium i także w tym przypadku lądowanie nie obyło się bez problemów. Tym razem kłopotliwe okazały się warunki atmosferyczne, ale szczęśliwie, po raz trzynasty, udało się odzyskać rakietę Falcon 9. Był to pierwszy egzemplarz z nowymi siatkami tytanowymi i Musk poinformował, że sprawdziły się doskonale – lepiej nawet niż przewidywano.

SpaceX Falcon 9 lotki
Nowe „lotki” rakiety Falcon 9 zdały egzamin. Foto: SpaceX

Z jednej strony start i lądowanie dwóch rakiet w ciągu dwóch dób jest imponujące, z drugiej strony ma znaczenie biznesowe. Musk pokazał tym samym, że jego firma jest w stanie zrealizować nawet bardzo napięty grafik, co pozwala myśleć o SpaceX jak o poważnym partnerze. Korzyścią, w przyszłości, ma być także niższa cena lotu (właśnie dzięki rakietom wielokrotnego użytku).

Prace nad rakietą wielokrotnego użytku idą coraz lepiej. Dość powiedzieć, że firma SpaceX nie straciła rakiety od ubiegłorocznego lata. Oby tak dalej!

Źródło: The Verge, SpaceX. Foto: SpaceX

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wstrzasmen
  1
  Brawo! Brawo! Geniusze Anno Domini 2017 - Wernher von Braun wam mowi z za grobu "try harder!"
  • avatar
   darioz
   -17
   Zobaczcie. W Ameryce buduję się rakiety lecące w kosmos a w eurochołchozie buduje się meczety w imię POprawności POplitycznej!
   • avatar
    Pószek okrószek
    -20
    Te lądowania to i tak wciąż czysta loteria.
    • avatar
     MokryN
     0
     Tak nawiasem firma "Elona" dostala od rzadu USA jakies 5 MILIARDOW dolarow dotacji: http://www.latimes.com/business/la-fi-hy-musk-subsidies-20150531-story.html

     Nie jest to taka "prywatna" firma jak ja maluja. Kase od biednych ludzi wysysaja, podatkami. Tzn. wysysali, teraz Trump im obetnie :).

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login