Nauka

Zobacz lądowanie rakiety SpaceX w 4K

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Lądowanie rakiety to niesamowity widok. Nigdy dotąd nie wyglądał jednak aż tak zdumiewająco. Firma SpaceX opublikowała film w jakości 4K60fps.

Na takie filmy można by patrzeć bez końca. Firma SpaceX po raz pierwszy zdołała zarejestrować w tak wysokiej jakości (z rozdzielczością 4K i płynnością 60 klatek na sekundę) niesamowity manewr, jakim jest lądowanie rakiety wielokrotnego użytku.

Wideo pochodzi z ubiegłego weekendu, kiedy to firmie Elona Muska już po raz jedenasty udało się wylądować rakietą Falcon 9 (i piąty raz na stałym gruncie). Materiał został nagrany z powietrza, prawdopodobnie za pomocą drona lub helikoptera. Obejrzyjcie:

Zarejestrowane lądowanie było wyjątkowe ze względu na to, w jakiej misji brała udział rakieta. Otóż wykorzystana została nie tylko rakieta, ale też kapsuła (Dragon) wielokrotnego użytku, a konkretnie taka, która we wrześniu 2014 roku już była w kosmosie.

Po wykonaniu dostawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną niespełna trzy lata temu kapsuła Dragon powróciła na powierzchnię naszej planety, lądując w Oceanie Spokojnym. Została wyremontowana i teraz ponownie mogła wziąć udział w misji.

Dragon

Wyniesiona w przestrzeń kapsuła dostarcza na ISS prawie trzy tony zaopatrzenia. W formie ciekawostki można dodać, że na jej pokładzie znajdują się między innymi muchy owocowe i myszy, które będą poddawane badaniom.

Jakie są dalsze plany SpaceX? Kontynuować testy. Zarówno kapsuły, jak i rakiety mają być nadal wykorzystywane ponownie. Firma chce jeszcze w tym roku uruchomić z sześć recyklingowanych Falconów 9. Ambitnie!

Źródło: The Verge. Foto: SpaceX

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  vegasnight9
  Elon mam nadzieję, że dzięki Tobie uda mi się zobaczyć kiedyś ziemię z kosmosu i nie wydam na to dorobku życia
 • avatar
  owatanka
  Hmmm... rakieta wystartowala dostarczyla ladunek i wyladowala w 15 minut , a jak zamawiam pizze to kaza czekac godzine :S
 • avatar
  stach122
  Ja nadal na YT oglądam maksymalnie w jakości 480p (limitowy net) a co dopiero 4k xd
  -2
 • avatar
  darioz
  ''na jej pokładzie znajdują się między innymi muchy owocowe i myszy, które będą poddawane badaniom.''

  No i gdzie są teraz wielcy ''obrońcy'' zwierząt? Czemu nie protestują? Te biedne zwierzątka będą poddawane okrutnym i brutalnym eksperymentom naukowym i umrą w cierpieniach!
  Jakoś nie protestują. A ja jak zjem koninę której jestem fanem to od razu chcieliby mnie ukamienować!
  -2