Ciekawostki

Prawie milowy krok SpaceX na drodze ku rakiecie wielokrotnego użytku

przeczytasz w 1 min.

Rakieta Falcon 9R, która stanowi pełnoprawny pierwszy człon rakiety Falcon 9, wzniosła się na 1000 metrów i bezbłędnie wylądowała.

Falcon 9 rakieta w hangarze SpaceX

SpaceX, o którego próbach z eksperymantalną rakietą Grasshopper pisaliśmy jesienią ubiegłego roku, rozpoczął testy pełnego, czyli wyposażonego w kompletny zestaw silników, wariantu rakiety Falcon 9. Testowany moduł stanowi pierwszy człon rakiety Falcon 9R. Będzie to rozwinięcie konstrukcji Falcon 9 (na zdjęciu powyżej), która obecnie z powodzeniem wykorzystywana jest do wynoszenia różnych ładunków, w tym kapsuł Dragon, na orbitę. Rakieta Falcon 9R, dzięki możliwości odzyskania pierwszego członu rakiety, będzie znacznie tańsza w eksploatacji. Odzyskiwanie członu będzie polegało na jego oddzieleniu, a następnie samodzielnym wylądowaniu w pionowej pozycji (podobnie jak przy starcie). Test z 18 kwietnia zakończył się wzniesieniem modułu na wysokość 250 metrów. Prawie trzy razy mniej niż Grashopper osiągnął w październiku. Jednak pierwszomajowy start był już znacznie bardziej satysfakcjonujący. Osiągnięto bowiem wysokość jednego kilometra, a całe wydarzenie zarejestrowano na efektownym wideo.

To kolejna związana z eksploracją Kosmosu informacja z ostatnich dni. Jak widać, każdy stara się jak może. W Polsce mamy bardzo dobrych fachowców od różnych technologii, które przydadzą sie w Kosmosie, a także codziennym życiu, jednak trudniej nam idzie wdrażanie pomysłowych rozwiązań w życie. Dlatego nie dziwmy się, że często słyszymy o pięknych początkach na polskich uczelniach w środowisku akademickim, ale o szczęśliwym końcu już niekoniecznie. Na szczęście powoli to się zmienia. Miejmy nadzieję, że kiedyś pogląd, iż ciekawie zainwestować duże pieniądze jest tak łatwo jak je zarobić, odejdzie w niepamięć.

Źródło: SpaceX

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Biedne bydło... Będzie bunt rolników, że krowy im mleka nie dają i tyle będzie z projektu.
  • avatar
   FaraonM
   0
   Widzę coś się dzieje, może już niedługo przestanie zaśmiecać się orbitę :) Tylko nadal pozostaje kwestia ile paliwa i jakiego takie cudeńko zużywa:)
   • avatar
    palmall
    0
    kurde, a myślałem że to render jakiś :P
    • avatar
     ADiS_
     0
     Ciekawe ile te boczne wsporniki wytrzymają, bo jak rakieta ląduje to sprawiają wrażenie jakby zaraz się miały stopić.
     • avatar
      wildthink
      0
      Momentami wyglądało to jak render, ale start był rewelacyjny, a w zasadzie te krowy na pierwszym planie...