Nauka

Hyperloop, czyli transport nowej generacji - Elon Musk i SpaceX rozpoczynają testy

przeczytasz w 1 min.

Hyperloop to futurystyczna tuba transportowa, dzięki której ludzie będą mogli przemieszczać się z prędkością przekraczającą 1200 km/h.

Hyperloop tuba

Elon Musk to jeden z największych wizjonerów naszych czasów. Jego najnowszym (choć wcale nie tak nowym) dużym pomysłem jest Hyperloop – futurystyczna tuba transportowa, dzięki której ludzie i ładunki będą mogły przemieszczać się z prędkością przekraczającą 1200 km/h. Wreszcie projekt wychodzi z fazy papierowego prototypu – jego produkcją zajmie się teraz jedna z firm Muska – znana dobrze miłośnikom eksploracji kosmosu: SpaceX

Firma SpaceX rozpoczęła w Kalifornii budowę krótkiej (około 4 kilometrów) tuby o średnicy około 1,5 metra. W ciągu najbliższych kilku miesięcy odbędą się dzięki temu testy tej technologii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na początku przyszłego roku powinna wystartować produkcja pełnowymiarowego Hyperloopa (choć na razie nie ma planów stworzenia wersji komercyjnej).

Hyperloop projekt

Musk zaprezentował swoją koncepcję na środek transportu nowej generacji jeszcze latem 2012 roku. Zajęty działalnością w kosmicznym SpaceX, motoryzacyjnej Tesli i ekologicznym SolarCity, nie miał jednak czasu na wzięcie się za Hyperloop na poważnie. Wreszcie znalazł się czas i znalazły się też pieniądze, a projekt powoli stawać będzie się rzeczywistością.

Hyperloop koncepcja

Hyperloop składać będzie się ze stalowej tuby znajdującej się częściowo pod ciśnieniem oraz serii kapsuł, w których będą mogli zasiąść ludzie lub umieszczone zostaną różnego rodzaju paczki czy bagaże. 

Tuba będzie znajdować się pod niskim ciśnieniem, a silniki w kapsułach będą tworzyły poduszkę powietrzną, która pozwoli im na przesuwanie się w tubie. Wszystko zasilane będzie dzięki wykorzystaniu ogniw słonecznych zamontowanych na zewnątrz. 

Hyperloop wygląd

Według Elona Muska dla miast oddalonych od siebie o 100-1500 kilometrów, Hyperloop będzie znacznie szybszym i tańszym rozwiązaniem niż samolot czy pociąg. Pomimo poruszania się z tak dużą prędkością SpaceX zapewnia, że będzie to komfortowa i bezpieczna dla pasażerów podróż.

Źródło: Motherboard

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Takie newsy aż się miło czyta. Dobra robota!
  Jednak to "Tuba będzie wypełniona niskim ciśnieniem" raczej wypada poprawić. ;) Ciśnienie to tylko parametr materii.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   bardzo fajny pomysł, chociaż przydałaby się prawdziwa rewolucja w transporcie miejskim. teraz jak się wyjdzie na ulicę to mamy w zasadzie ewolucję transportu z czasów średniowiecza, gdzie w ruchu ulicznym łatwo stracić życie.
   • avatar
    kokosnh
    0
    Juz lepszy pomysł był z wsadzeniem superszybkiego pociągu elektromagnetycznego w tubę o niskim ciśnieniu.

    No cóż, przynajmniej widać ze dbają o bezpieczeństwo, bo maja wbudowanego firewall-a :D
    • avatar
     wdowa94
     0
     Chyba nie zrozumieli pewnych problemów takiej konstrukcji xD
     Jak na dzisiejszą technologię nieopłacalne/ niemożliwe (chyba, że w linii prostej xD!)
     • avatar
      shamoth
      0
      Hmmm czyli Musk odgrzewa kotleta, zapewne nie pierwszego, bodajże z lat 40-60. To co wtedy było nieopłacalne lub niemożliwe do zbudowania ze względów ekonomiczno-technicznych ale przebadane lub teoretycznie miało rację bytu w końcu się zmaterializuje na szerszą skalę.