Nauka

SpaceX i NASA zacieśniają współpracę

przeczytasz w 1 min.

Agencja NASA nadała rakiecie Falcon 9 certyfikat „Category 2”. Będzie ona teraz wykorzystywana podczas większości najważniejszych misji kosmicznych.

Falcon 9
Falcon 9. SpaceX

Agencja NASA nadała rakiecie Falcon 9 certyfikat „Category 2”. Jest to jednoznaczne z zacieśnieniem współpracy z jej konstruktorem, firmą SpaceX, jako że będzie ona teraz wykorzystywana podczas większości najważniejszych i najbardziej kosztownych misji kosmicznych organizowanych przez Amerykanów. 

Falcon 9 to rakieta pionowego startu i lądowania, która w założeniach ma być konstrukcją wielokrotnego użytku. W 2012 roku firma SpaceX podpisała z agencją NASA kontrakt opiewający na kwotę 82 milionów dolarów. Pieniądze te były przeznaczone przede wszystkim na udoskonalenie rakiety, która teraz jest bardziej stabilna i wykorzystuje mocniejsze silniki Merlin. 

Pierwszą misją rakiety Falcon 9 po otrzymaniu certyfikatu będzie wzniesienie na orbitę (na odległość ok. 1300 km od Ziemi) satelitę Jason-3 przeznaczonego do badań oceanograficznych. Start planowany jest na 22 lipca bieżącego roku i odbędzie się w Kalifornii. 

Jason-3
Jason-3. NASA/JPL

Współpraca agencji NASA i firmy SpaceX układa się dobrze już od wielu lat. Rakiety nadzorowanego przez Elona Muska zespołu służą już dziś do wykonywania misji zaopatrzeniowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). 

Źródło: Spaceflight Now

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Tu trzeba chyba poprawić: "Rakiety nadzorowanego przez Elona Muska zespołu służą już dziś do wykonywania misji"

    No to patrzę SpaceX się konkretnie rozwija.