Ciekawostki

Krach na rynku kryptowalut? Wcale mi nie jest przykro, bo zyskuje środowisko

przeczytasz w 2 min.

To nie jest dobry czas dla entuzjastów kryptowalut – w ciągu kilku dni wartość wirtualnych walut zaczęła drastycznie spadać. Okazuje się, że spadek kursu krypto ma też dobre strony.

Spadek kursu kryptowalut zaczął się już w piątek, ale z godziny na godzinę sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna - przez kilka dni najważniejsze kryptowaluty straciły po 20 – 30% wartości.

Straciło też Ethereum, które jest ubóstwiane przez tzw. górników. W ubiegłym miesiącu kurs wirtualnej waluty oscylował w granicach 1900 – 2000 dolarów, podczas gdy obecnie wynosi niecałe 1200 dolarów. Jak nietrudno się domyślić, wpłynęło to na spadek zainteresowania kopaniem (kopanie na zwykłych kartach graficznych stało się praktycznie nieopłacalne).

Ethereum traci na wartości, ale spada też emisja CO2

Digiconomist opublikował ciekawe statystyki zużycia energii przez sieć Ethereum (przy czym mówimy o danych szacunkowych, które są obliczane na podstawie całkowitego przychodów z wydobycia i szacowane z kosztów energii elektrycznej).

Pobór energii elektrycznej przez sieć Ethereum
Szacowane roczne zużycie energii przez sieć Ethereum (w TWh)

Załamanie kursu wpłynęło na spadek zainteresowania kopaniem – w rezultacie cała sieć pobiera mniej energii elektrycznej i ma mniejszy ślad węglowy (całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych). Obecnie cała sieć Ethereum ma pobierać rocznie około 61 TWh, czyli mniej więcej tyle samo co całe państwo Izrael (!). To i tak mało, bo w maju wartość ta przekraczała 90 TWh.

Szacuje się, że załamanie kursu Ethereum przełożyło się na spadek emisji dwutlenku węgla o 30 000 ton metrycznych dziennie. Digiconomist wskazuje, że krach na rynku kryptowalut zrobił więcej dobrego dla środowiska, niż zapowiadane przejście na tzw. ekologiczne Ethereum 2.0 (czyli przejście z energochłonnego protokołu proof-of-work na energooszczędny proof-of-stake).

Oczywiście, dużo tutaj zależy od sposobu pozyskiwania energii elektrycznej do zasilania koparek. W większości przypadków, gdzie kopanie nadal jest opłacalne, energia jest pozyskiwana z paliw kopalnych, które właśnie emitują do środowiska dużo dwutlenku węgla (a o jego szkodliwości chyba nie trzeba przekonywać).

Z drugiej strony warto zaznaczyć, że spadek zainteresowania kopaniem nie jest dobry dla kryptowalut. Przy mniejszej liczbie górników, łatwiej przeprowadzić tzw. atak większościowy - dana grupa górników obejmuje wtedy większość mocy obliczeniowej sieci hashującej i może fałszować wpisy w łańcuchu blockchain. Taka sytuacja mogłaby poważnie zagrozić rynkowi kryptowalut.

Źródło: Digiconomist

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  25
  Aż mi się lepiej oddycha... :3

  Rzeczywiście działa!
  • avatar
   sn00p
   18
   Jeśli ceny kart graficznych teraz nie wrócą do normalności to znaczy że mamy do czynienia z wielkim przekrętem.
   • avatar
    eMDeKaeS
    9
    Zyskuje środowisko i środowisko użytkowników kart graficznych.
    • avatar
     zack24
     3
     To wcale nie oznacza, że można wracać do spalania starych kaloszy. Chociaż są instalacje, które mogą spalić ten kalosz, a w rezultacie poza garstką popiołu niczego nie wyemitujemy :) Tylko się o tym nie mówi, bo najpierw trzeba wyciągnąć i spalić wszystko co siedzi w glebie.
     • avatar
      klosz007
      2
      Ten artykuł jest pełny przeinaczeń i nieprawd. Ogólnie autor ma małe pojęcie o tym o czym pisze.
      • avatar
       nevermind
       1
       Ciekawe, że jakoś do tej pory "eko świry" nie protestowały przeciwko krypto, a teraz nagle ulga dla środowiska. Widać wyraźnie, że komuś na tym zależało i nie łożył na takie akcje kasy.
       • avatar
        kkastr
        0
        Środowisko na tym zyskuje? Chyba tylko w naszych głowach. Rośliny np. stracą.
        • avatar
         bbkr_pl
         -2
         Stablecoiny sa bezpieczne. Nawet jakby zapotrzebowanie na moc spadlo do 10% peaku to i tak nikt nie dysponuje 9TWh zeby przeprowadzic skuteczny atak na ETH lub 20TWh zeby przeprowadzic skuteczny atak na BTC.

         A shitcoinow nikt nie bedzie atakowal w ten sposob z prostego powodu - nie zdazy ich sprzedac. Kurs sie natychmiast zalamie gdy zostanie wykryty atak na blockchain, bedzie to widac po zbyt duzej ilosci potwierdzonych blokow.
         • avatar
          Mario2k
          -3
          To już chyba piąty krach i piąty koniec kryptowalut :) jakim trzeba być dzbanem żeby tego nie rozumieć ?
          • avatar
           CocoJambo
           0
           Im taniej tym lepiej, bo nie przepłacam w przeciwwienstwie do tych co kupowali na hossie. W następnej hossie się nachapie na tyle ze będę pod palmami liczył zyski!
           • avatar
            JaninkoSzopen
            0
            Nazywam się Jan Szopen jestem światowej sławy ekspertem i autorytetem rynku kryptowalut. W ciągu ostatnich dwóch lat zarobiłem 30 milionów$.
            Za te pieniądze wybudowałem ogromna posiadłość z pięcioma basenami, kupiłem cztery najdroższe jakie tylko mogą być elektryczne Tesle które odebrałem z rak samego Elona Muska ktory tesz jest moim przyjacielem!
            Kiedyś byłem tylko studentem informatyki ale porzuciłem studio ponieważ postanowiłem ze zostane biznesmenem i będę robił interesu z najbogatdszynj ludźmi świata! I to wszystko udało się dzięki handlowi kryptowalut!
            W dodatku sypiam z najpiękniejszymi kobitami w każdej części świata! Mieisiac temu miałem orgie z 10 Koreankami w Seulu a tydzień temu byłem honorowym gościem charemu w Arabii Saudyjskiej w której były ostre o dziki orgie!!
            Żyje jak krol i masz wszystko i dlatego chce żebyś ty tez był milioneeerem dlatego chce żebyś zainstalował aplikacje Crypto com i skorzystał z mojego kody polecajacego a otrzymasz az 25$ w kryptowalucie Cro!! Zarób milion$ jusz pierwszego dnia!!!! Oto mój kod!!!!
            jjey2xxs9c
            • avatar
             paankracyk
             0
             Społeczność benchmark: Krypto? Nie posiadam, ale to powinno być zakazane, bo niszczy środowisko. Elektryczne samochody? A tfu, ręce precz od mojego passata TDI.
             P.S. Patrzył ktoś na ceny kart graficznych w Polsce? I jak, gwałtownie spadły?