Internet

Spamerzy wracają do gry

przeczytasz w 2 min.

Jak wynika ze styczniowego raportu firmy Kaspersky, spamerzy wrócili do pracy po krótkiej przerwie, która nastąpiła w okresie świąt.

Warto przeczytać:
Podkradanie Wi-Fi sąsiada na porządku dziennym
 Znaczący wzrost zgłoszeń piractwa w 2010 roku
 Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011 cz.6

Fakt, że zmniejszona aktywność spamerów przypadła na okres noworoczny i święta obchodzone przez Kościół Prawosławny, sugeruje, że organizacje przestępcze z byłych republik Związku Radzieckiego odgrywają znaczącą rolę w globalnym biznesie spamowym.
Najniższy odsetek spamu (60,7 procent) odnotowano 5 stycznia, najwyższy natomiast (87,7 procent) 23 stycznia.

W listopadzie i grudniu 2010 r. Stany Zjednoczone wypadły z rankingu 20 największych źródeł spamu, jednak w styczniu powróciły na 14 miejscu. Świadczy to o tym, że cyberprzestępcy podjęli wysiłki odbudowy swoich sieci, po tym jak liczne botnety i programy partnerskie zostały zamknięte na skutek działań władz oraz firm antywirusowych. Jednak USA nadal jest atrakcyjnym krajem dla spamerów ze względu na wysoki stopień komputeryzacji.


Źródła spamu w styczniu 2011 r.

Czołową pozycję wśród najpopularniejszych źródeł spamu utrzymały Indie, Rosja i Włochy, a ich udział w globalnym ruchu spamowym pozostał prawie taki sam w stosunku do grudnia. Ilość spamu pochodzącego z Indii wynosiła 9,01 procent. Polska uplasowała się na 9 miejscu z wynikiem 3 proc.

Według styczniowych statystyk, na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych kategorii spamu znalazł się spam farmaceutyczny. Po znacznym spadku spowodowanym aktywną kampanią antyspamową w zeszłym roku kategoria ta odzyskała swoją dawną pozycję lidera. Spamerzy najwyraźniej nie chcą zrezygnować z tak dochodowego biznesu. Na drugim miejscu znalazła się kategoria „finanse osobiste” zdominowana przez strony oferujące tanie pożyczki i pomoc w znalezieniu pracy za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy. Kategoria „podrabiane produkty znanych projektantów, która w grudniu znajdowała się na pierwszym miejscu, spadła w styczniu na trzecią pozycję.

Pełny raport można znaleźć na stronie Kaspersky'ego.

Źródło: Kaspersky Lab
 

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  nie wiedziałem że jest wiagra dla babek :D
  • avatar
   StartX_pl
   0
   Nauczcie się wreszcie, że spam to nie jest niechciana reklama tylko nieopodatkowana reklama.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Połowa globalnego spamu przypada na EUROPE ?