Bezpieczeństwo

Sprawdź co robi twoje dziecko w internecie

przeczytasz w 1 min.

W Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez ekspertów z Kaspersky Lab, rodzice znajdą nowy artykuł poświęcony problemom związanych z zagrożeniami czyhającymi na dzieci, które korzystają z Internetu.

Internet zapewnia dzieciom ogromne możliwości zdobywania wiedzy o świecie, w którym żyją, swobodnej komunikacji, nauki i zabawy. Niestety, posiada również ciemną stronę. Dzieci często zbytnio ufają wirtualnym przyjaciołom, co może prowadzić do nieświadomego podania informacji osobowych lub spotkania nieodpowiedniej osoby w świecie rzeczywistym. Niektórzy przestępcy wykorzystują nawet naiwność dzieci, aby zdobyć pieniądze, bądź umieścić na komputerze rodziny szkodliwe oprogramowanie.

Jednak, w Internecie dzieci nie są tylko ofiarami – niektóre biorą udział w nielegalnych działaniach, takich jak łamanie zabezpieczeń. W tym wypadku rodzice dzielą winę ze swoim potomstwem. - Kiedy dzieci zaczynają rozumieć co robią, wielu rodziców uważa, że ich zadanie związane z edukacją internetową się zakończyło - mówi Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu z Kaspersky Lab. - Tak naprawdę to właśnie jest moment, w którym praca rodziców się rozpoczyna.

Autorka sugeruje, że jednym z najlepszych sposobów zadbania o bezpieczeństwo dzieci w Internecie - zwłaszcza tych najmłodszych - jest wspólne przeglądanie Sieci, oraz wyjaśnianie na bieżąco, co jest bezpieczne, a co nie. To podejście w połączeniu z rozwiązaniami programowymi zawierającymi funkcjonalność kontroli rodzicielskiej, zapewnia najbardziej uniwersalną ochronę każdego dziecka. Wspólne przeglądanie Sieci może rozwiązać wiele innych problemów natury rodzinnej, jak również ułatwić zrozumienie kwestii bezpieczeństwa IT.

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl.

Źródło: Kaspersky
 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Lepiej żeby nie wiedzieli co ich pociechy robią bo moga się ostro przejechać i odkryć dark side swoich pociech :p Czego oczy nie widzą sercu nie żal :D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Moje dziecko nigdy by takich rzeczy nie zrobilo" ;)
   • avatar
    jeomax.co.uk
    0
    Loo, a ja uswiadamiam starszego 11-latka, czym sa gry, filmy i wszystko inne z napisem "12+" (i ze to dopiero za rok), na przegladarce jest tez filtr z jedynie dozwolonymi domenami, a przykaz, zeby rozmawiac jedynie ze znajomymi na komunikatorach obowiazuje od dawna, choc dzieci raczej nie gadaja inaczej, jak przez mikrofon :) Byla juz konfiskata The Sims po tym, jak w historii googli znalazlem zapytanie, jak rozwalac Simow - nauczka na przyszlosc, jak sie wykorzystuje gry.
    • avatar
     kosq83
     0
     a nas nikt za bardzo nie pilnowal przy komputerze, internet w latach okolo 1995 odkrywalismy sami i jakos nie uwazam zebysmy wyrosli na zakrzywionych albo porobili jakies glupstwa. Niemniej jednak pamietam dokladnie moj piewrszy internetowy chat z kamerka internetowa tylko po tamtej stronie - ukazal mi sie na ekranie wielki k.... .