Bezpieczeństwo

Szukasz informacji o konflikcie na Ukrainie? Uważaj, możesz stracić dostęp do Facebooka

przeczytasz w 1 min.

Inwazja Rosji na Ukrainę to gorący temat, który na pewno przyciąga wielu obserwatorów. Problem w tym, że wykorzystują go również internetowi oszuści, którzy mogą przejąć nasze konto na portalu Facebook.

Konflikt na Ukrainie – uwaga na fałszywe informacje

Jak informuje CERT Polska, od kilku dni na Facebooku pojawiają się materiały, które mają przedstawiać inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę. Do postów dołączony jest link, który kieruje na stronę wyglądającą jak serwis informacyjny z artykułem mającym zawierać zaskakujące nagranie wideo.

Sposób ataku jest doskonale znany. Podstawiona strona ma tylko przypominać serwis informacyjny, a przy próbie odtworzenia nagrania wyświetla się fałszywy panel logowania w serwisie Facebook – w ten sposób nieświadomi użytkownicy przekazują cyberprzestępcom dane dostępowe do konta.

Fałszywe logowanie do Facebooka
Strony z fałszywymi informacjami próbują wyłudzić od nas dane dostępowe do konta na Facebooku

Jak cyberprzestępcy wykorzystują przejęte konta? Można tutaj wyróżnić dwa scenariusze – albo są one wykorzystywane do dalszej dystrybucji fałszywych postów, albo wyłudzania środków finansowych. Warto więc zabezpieczyć swoje konta dwuskładnikowym uwierzytelnieniem (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście).

Warto dodać, że od kilku dni w Polsce funkcjonuje podwyższony stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Co prawda zarządzenie dotyczy głównie administracji publicznej, ale to dobry moment na podniesienie swojej czujności także w różnego rodzaju kampanie phishingowe.

Poważnym zagrożeniem może być również dezinformacja i coraz powszechniejsze fake-newsy. Warto zatem weryfikować źródła informacji, a do wszelkich rewelacji i plotek podchodzić z ograniczonym zaufaniem.

Źródło: CERT Polska

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Adrianwo
  1
  Zabić Putina!!!
  • avatar
   studionti
   0
   Najłatwiej oszukać ćwierćinteligenta a takiego najłatwiej znaleźć w bazie spamu.