RTV

Standard HDMI 2.1 przyniesie poprawę jakości wideo?

przeczytasz w 1 min.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wraz z pojawieniem się HDMI 2.1 wprowadzona zostanie również obsługa dynamicznych metadanych. Co to oznacza?

HDMI

Od wersji 2.0a standard HDMI obsługuje obraz HDR (o rozszerzonym zakresie dynamicznym). Obecna specyfikacja zakłada jednak wyłącznie obsługę statycznych metadanych, co oznacza, że ustawiany jest jeden poziom HDR dla całego filmu. Według niepotwierdzonych informacji pochodzących z dokumentu Philipsa wynika, że wraz z pojawieniem się HDMI 2.1 wprowadzona zostanie również obsługa dynamicznych metadanych. Dzięki nim możliwe będzie odtworzenie każdej sceny z indywidualnymi ustawieniami HDR.

Obsługa dynamicznych metadanych ma bardzo duże znaczenie w kwestii poprawy jakości obrazu. Oczywiście, aby skorzystać z tego należy jeszcze mieć kompatybilny telewizor. Te zresztą coraz częściej oferują dynamiczne dostosowywanie parametrów wyświetlania dla każdej sceny, co w połączeniu z dynamicznymi metadanymi może dać świetny efekt.

Dolby Vision

Co ważne, najpopularniejszy obecnie format HDR, a więc HDR10 opiera się na statycznych metadanych. Dynamiczne wykorzystuje już jednak standard Dolby Vision, który – jak twierdzi producent – „pozwala osiągnąć jeszcze bardziej imponującą jakość obrazu”, przez co nazywa go „HDR Premium”.

Standard HDMI 2.1 nie będzie zresztą pierwszym, który obsłuży dynamiczne metadane. To samo zostało zapowiedziane w przypadku DisplayPort 1.4, o którym wspominaliśmy na początku tego miesiąca. Na razie musimy się jednak uzbroić w cierpliwość i czekać na oficjalne zatwierdzenie specyfikacji HDMI 2.1.

Źródło: FlatpanelsHD

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  freezoid
  11
  Olać HDMI! Displayport jest lepszy pod każdym względem
  • avatar
   slawkorx
   2
   Na daną chwilę jeszcze dobrze nie rozkręcili treści z hdmi 2.0a a już kombinują z 2.1 masakra...
   • avatar
    BluePandoraBox
    0
    niech ich gęś kopnie :P
    czekałem z zakupem monitora na HDR a teraz zapowiadają HDMI 2.1
    czyli jeszcze poczekam aż będą takie karty i monitory wrrr
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     Panasonic TX-32PS12P działa już 10 lat i mam gdzieś ich te HDMI 2.0 2.1, HDR i te inne badziewia co sprawiają że obraz zamiast realistyczny jest SZTUCZNY!
     Za oknem nie ma żadnego HDR i obraz jest ostrzejszy niż żyleta!
     Nie ma co zmieniać telewizora co roku, bo i nawet za 100 technologia nie pozwoli na wyświetlanie obrazu taki jaki jest w naturze!
     Więcej HDR a podczas oglądania wszystko jak obecnie w grach będzie świecić się jak psu jajca!
     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      Te pseudotechniczne przesiąknięte marketingiem nowości są żałosne. Wyrzuć przez okno swój stary, kupiony pół roku temu telewizor! Nadchodzi nowy król!