Systemy operacyjne

Prototypy Steam Machines trafiły do testerów - system Linux SteamOS gotowy do testów

z dnia
Damian Szymański | Redaktor serwisu benchmark.pl
34 komentarze Dyskutuj z nami

Firma Valve rozesłała testerom prototypowe modele komputerów Steam Machines, dodatkowo zostały udostępnione źródła i pliki instalacyjne SteamOS.

steam machines kontroler steamos prototyp system testy

Firma Valve zgodnie z szumnymi zapowiedziami rozesłała do wylosowanych osób pierwsze 300 testowych komputerów do gier Steam Machines, a także udostępniła próbną kompilację systemu Linux SteamOS beta 1.0 Alchemist, którą mogą już testować zainteresowane osoby.

Jakiś czas temu Gabe Newell stwierdził, że Linux jest przyszłością branży gier. Tym samym zapowiedziano wprowadzenie na rynek trójelementowego zestawu, komputera do gier Steam Machines wyróżniającego się modułową i łatwą w rozbudowie budową, systemu zoptymalizowanego pod kątem gier – Linux SteamOS oraz kontrolera nowej generacji Steam.

Zgodnie z zapowiedziami firma Valve rozlosowała 300 szczęśliwców, którzy zgłosili chęć udziału w testach wspomnianych komputerów, a następnie 13 grudnia rozesłała wszystkie prototypowe modele. Niestety z uwagi na przeszkody prawne, sprzęt mogli otrzymać jedynie użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych. Mimo wszystko gotowe zestawy, produkowane przez różnych producentów będą masowo dostępne już w przyszłym roku na terenie całego globu.

steam machines produkcja

Obecnie w internecie możemy już znaleźć pierwsze opinie i przemyślenia testerów, którzy otrzymali zestaw. Jak się okazuje, opinie są satysfakcjonujące i dotyczy to zarówno samego komputera, systemu, jak i kontrolera. Pojawiło się już kilka materiałów wideo prezentujących prototypowe modele Steam Machines w akcji, na których możemy zobaczyć, jak wygląda z bliska cały zestaw, jak wygląda proces wczytywania systemu, a także jak prezentuje się rozgrywka.

linux steamos desktop gnome

Warto wspomnieć, że Valve udostępniło także system SteamOS 1.0 w wersji beta zatytułowanej Alchemist. System jest elementem bazowym komputera Steam Machines, ale można go zainstalować także na dowolnym innym komputerze. W odróżnieniu od wcześniejszych doniesień, sugerujących, że SteamOS będzie w pełni niezależną dystrybucją Linuksa i niezawierającą trybu desktop, stało się jednak inaczej.

steamos desktop gnome aplikacje menu

Otóż SteamOS jest zmodyfikowaną wersją (tzw. forkiem) dystrybucji systemu GNU/Linux, a dokładniej Debian „Wheezy” 7.1. Twórcy udostępnili już pliki źródłowe systemu oraz kompletne pliki instalacyjne systemu. Na podstawę wybrano właśnie Debiana z uwagi na jego stabilność oraz szerokie możliwości modyfikacji. Względem Debiana 7.1, wersja beta 1 systemu SteamOS wprowadza m.in. zaktualizowane wersje własnościowych sterowników, na chwilę obecną oficjalnie obsługiwane są jedynie układy NVIDIA GeForce, jednak obsługa układów AMD i Intel niebawem zostanie dodana – oczywiście można zmusić SteamOS do działania z tymi układami, jednak najwyraźniej twórcy czekają na przystosowane do niego nowe wersje sterowników graficznych AMD i Intela.


Z pozostałych zmian należy wymienić przeniesienie z testowej gałęzi systemu (backport) biblioteki GNU Libary C, a dokładniej zintegrowaną wersję eglibc 2.17. Wprowadzono własny kompozytor graficzny Xcompmgr, w którym wprowadzono ponad 4000 linii kodu mającego usprawnić prace gier i współpracujące z X11. Twórcy zastosowali jądro w wersji 3.10.11 z wieloma poprawkami i ulepszeniami. Dodatkowo w systemie znalazło się domyślnie środowisko graficzne GNOME 3 wraz z GNOME-Shell, za pomocą którego otrzymamy dostęp do zwykłego linuksowego pulpitu.


W praktyce użytkownik ma podczas uruchamiania systemu SteamOS do wyboru dwie sesje, jedną uruchamiającą od razu system w trybie SteamOS w trybie BigPicture – przystosowany do dużych ekranów i komfortowej obsługi padem oraz drugą stanowiącą klasyczny desktop ze środowiskiem GNOME 3, z którego można uruchamiać natywne dla Linuksa aplikacje, a także uruchomić klienta Steam.


Warto dodać, że system został wyposażony w menadżer aktualizacji, które będą pobierane z serwerów firmy Valve. Osoby zainteresowane instalacją systemu powinny zapoznać się z wymaganiami sprzętowymi testowej wersji SteamOS.

Wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel lub AMD 64-bit
 • Pamięć RAM: 4GB
 • Dysk: 500GB
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce (AMD i Intel będą obsługiwane wkrótce)
 • Obsługa: UEFI boot oraz port USB do instalacji systemu

Proces instalacji SteamOS wraz z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania został opisany przez twórców na stronie społeczności Steamuniverse.

steamos 1.0 beta alchemist pobierz download
Kliknij, aby pobrać system Linux SteamOS 1.0 beta Alchemist

Źródło: Steam, Just a Gaming Blog, omgubuntu, arstechnica

Komentarze

34
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  3 miesiące od zapowiedzi do prototypu dedykowanego sprzętu i bety dedykowanego systemu operacyjnego dla gier. Jestem pod wrażeniem. Jeśli Valve utrzyma tempo, mogą nadejść ciężkie czasy dla windowsów - dajmy na to, dla ilu userów benchmarka komputer to głównie narzędzie do grania ? Może jakaś ankieta, proszę Redakcji ;)
 • avatar
  Testował bym :D
 • avatar
  Skoro "... linux zawszę będzie nieodłącznie związany z trybem tekstowym" to tak na szybko otwórz konsolę tekstową w Ubuntu lub Fedorze. Jeśli nie znasz skrótu klawiszowego, to zdecydowanie szybciej to zrobisz w Windows :P. Mit który jest opowiadany przez osoby które w życiu nie widziały na oczy linuxa w doczesnej postaci, a tylko system z końca XX w.
 • avatar
  Tyle minusów do komentarzyi pod jednym tematem jeszcze nie widziałem :D
 • avatar
  Nie wiem jak wam ale dla mnie kontroler jest świetny, chodzi mi o wygląd.
  -1
 • avatar
  Komu się udało zainstalować SteamOS koło systemu z Windowsem ? Chodzi o kilka systemów
  -2
 • avatar
  >zatytułowanej Alchemist

  gaben favorite hero confirmed
  -3
 • avatar
  Ciekaw jestem, kiedy SteamOS a właściwie każdy system Linux będzie oferował więcej gier klasy AAA
  -3
 • avatar
  Zabawka ciekawa, na plus że linux wchodzi do gry, ale w kwestii gameplay dostaniemy to samo podłączając pc pod tv, więc jakoś nie widzę sensu czekać na to to....
  -4
 • avatar
  Wg mnie to będzie klapa.
  -4
 • avatar
  Zabawna sytuacja xbox i playstation maja już parę konsol , doświadczenie a tu taki numer konsola bo tak to wygląda według mnie jest zrobiona bardzo ciekawie.Bardzo dobrze pomyślane rozłożenie elementów w obudowie , szybkość działania , tylko soft bardzo podobny do psn.Wygląda to nieźle z chęcią bym protestował :S
  -4
 • avatar
  Sprzęt kuriozum... pc, tylko w drętwej obudowie, o padzie nie wspomnę. Jedyna fajna rzecz to konkurencyjny względem windowsa OS. Druga fajna rzecz to konkurencja dla Sony/MS na rynku sprzętu do grania dla wygodnych.
  -6
 • avatar
  Według mnie to będzie wielka klapa i strzał w kolano dla gier na PC. Fragmentacja rynku niszczy Androida a Valve chce to samo zrobić z PC. Będąc developerem nie miałbym ochoty robić portu gry dla 1 do 2% rynku (z którego 90% uważa że wszystko powinno być za free).
  -6
 • avatar
  póki co to beta nawet nie warto testować
  -7
 • avatar
  Zabije tego kto operuje kamerą, ADHD czy co?

  Samego Steam Machines nie zamierzam kupować, ale gdyby sprzedawali osobno pada to skusiłbym się.
  -12